1395/2/28 |
12:45 |
شناسه خبر: 31079

خبرگزاری مهر: «روبه راه» با مضمون آیه سوم سوره انسان همخوان است/ منصف هستیم

به گفته مجری «روبه راه» که از شبکه دو سیما پخش می شود، رویکردشان در برنامه برخورد منصفانه با مسایل مبتلابه اجتماع است.

 

مژده لواسانی مجری برنامه «رو به راه» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این برنامه که شنبه تا سه شنبه روی آنتن شبکه دو می رود و تفاوت های آن با برنامه گفتگومحور «کافه سوال» که قبلا تجربه اجرای آن را داشته است، گفت: ما نمی خواستم برنامه «کافه سوال» با همه ویژگی های مثبت آن تکرار شود و من تمام تلاشم را به کار گرفتم تا «روبه راه» از برنامه «کافه سوال» آشنایی زدایی کند و سعی کردیم این تفاوت در دکور، مهمانان و حتی گفتگوها هم احساس شو.

وی در واکنش به اینکه نوع اجراهایش در این برنامه نسبت به «کافه سوال» از آرامش بیشتری برخوردار است درباره تفاوت های لحن و گفتگوهایش در «رو به راه» اظهار کرد: قالب اجراهای من در برنامه ها با حفظ صمیمت ها و مختصات مژده لواسانی، اما با تفاوت هایی میان برنامه ها روی آنتن می رود. من خواستم قالب کارم از «کافه سوال» کنده شود بنابراین سعی کردم حتی در جزییات هم تفاوت هایی را اعمال کنم. یک نمونه از همین جزییات را بیان می کنم که به طور مثال «کافه سوال» را با آیه «حسبنا الله و نعم الوکیل» شروع می کردم که شاخصه برنامه شده بود و اینجا با توجه به حال و هوای برنامه «رو به راه» آیه دیگری را انتخاب کردم و برنامه ام را با آن شروع می کنم.

لواسانی اضافه کرد: من با مشورت هایی درنهایت به این نتیجه رسیدم که این آیه سوم سوره انسان را که می گوید «إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا» را انتخاب کنم. فکر کردم این آیه خیلی با مضمون برنامه «رو به راه» نزدیک است و اتفاقا مباحثی که در برنامه «رو به راه» مطرح می شود تفسیر نوین و اجتماعی این آیه است.

«رو به راه» یک چهارگانه سریالی است

این مجری تلویزیون با اشاره به محتوا و گفتگوهای خود در این برنامه مطرح کرد: ما افراد مختلفی را به این برنامه می آوریم و راه های مختلفی را برای نمایش یک مساله یا معضل اجتماعی به نمایش می گذاریم.

وی ادامه داد: در «رو به راه» افراد مختلفی که مصداقی از یک ماجرا هستند به برنامه دعوت می شوند. این برنامه یک چهارگانه سریالی است که باید در ۱۲۰ دقیقه جمع شود. قسمت های مختلف این چهارگانه هم به طور مجزا ابعاد یک قضیه را به صورت مثبت و منفی در معرض دید مخاطب می گذارد و کارشناسی می کند بنابراین همه این قسمت ها باید به صورت بهم پیوسته دیده شود تا ابعاد موضوع مورد نظر برای مخاطب مشخص شود.

لواسانی با اشاره به برنامه هفته پیش خود توضیح داد: به طور مثال هفته گذشته به معضل شهرت و تب آن در جامعه پرداخته شد و در اولین قسمت فردی به برنامه آمد که همه کار انجام داده بود تا بتواند به شهرت برسد. این فرد سال ها تلاش کرد تا بازیگر شود و از سال ۶۷ تا کنون هنروری کرده بود. او حرف های خود را در این برنامه بیان کرد و ما معضلات شهرت را برای مردمی که در پی آن هستند، نشان دادیم. شب دوم نیز فرهاد آییش را به برنامه دعوت کردیم و او از زندگی ساده و مردمی خود و همسرش به دور از هیاهوی شهرت سخن گفت و در شب بعد نیز ابعاد دیگری از این مساله به نمایش گذاشته شد.

برنامه ای منصفانه داریم

این سردبیر برنامه های رادیویی در ادامه با اشاره به رویکرد این برنامه یادآور شد: تلاش ما در این برنامه بر این است که منصف باشیم، نه فقط بیان کنیم که جامعه گل و بلبل است و نه اینکه بخواهیم، بگوییم همه راه ها به شکست منتهی می شود بلکه همانطور که در آیه قرآن آمده است خداوند راه را نشان می دهد و مردم می توانند با دیدن ابعاد مختلف موضوع راه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

وی با اشاره به عنوان برنامه «رو به راه» نیز توضیح داد: من از آنجا که در برنامه های رادیویی سردبیر بودم و خودم هم اسامی را انتخاب می کردم درباره اسم برنامه هایی که اجرا می کنم حساس هستم و اسم این برنامه را هم خودم پیشنهاد دادم که خدا را شکر همه دست اندرکاران برنامه موافق بودند و تایید شد. «رو به راه» اسمی است با مضمون دوگانه که هم رو به مسیر و راه بودن را در بردارد و هم از یک حال خوب و مساعد حکایت دارد.

مجری برنامه «کافه سوال» با اشاره به مشورت با افراد مختلف و ایده گرفتن از آنها در گفتگوهای خود یادآور شد: من دوستانی دارم که متخصص حوزه رسانه هستند و درباره موضوع برنامه و چگونگی مواجهه با آن، از آنها مشورت می گیرم. شنیدن حتی یک حدیث و مشورت با افراد مختلف به من کمک می کند.

وی در پایان به اتاق فکر برنامه خود اشاره و بیان کرد: محمدرضا ماندگاران به عنوان تهیه کننده، مجتبی فرجی، مریم نوابی نژاد، من، دکتر رامین شمسایی نیا مدیرگروه امور اجتماعی شبکه دو و کارشناسانی که هر هفته با توجه به موضوع به اتاق فکر برنامه اضافه می شوند اتاق فکر برنامه را تشکیل می دهیم.

 

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی