1395/6/8 |
13:59 |
شناسه خبر: 31442

نسیم آنلاین: مجموعه ای متفاوت در حوزه کودکان ؛ "اون یکی ها" از شبکه دوم پخش می شود/ حکایتی است از دو سرزمین متفاوت؛ یکی واقعی و دیگری ملموس

مجموعه "اون یکی ها" که نوبت پخش آن روزهای زوج هر هفته است، با ساختاری نمایشی همذات پنداری و تخیل پردازی کودکان را نشانه گرفته به گونه ای که باورها، بایدها و نبایدها و رفتارهای صحیح آموزشی را به...

مجموعه "اون یکی ها" که نوبت پخش آن روزهای زوج هر هفته است، با ساختاری نمایشی همذات پنداری و تخیل پردازی کودکان را نشانه گرفته به گونه ای که باورها، بایدها و نبایدها و رفتارهای صحیح آموزشی را به آنها آموزش می دهد.

 

 

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی «نسیم آنلاین»، مجموعه «اون یکی ها» که نوبت پخش آن روزهای زوج هر هفته است، با ساختاری نمایشی همذات پنداری و تخیل پردازی کودکان را نشانه گرفته به گونه ای که باورها، بایدها و نبایدها و رفتارهای صحیح آموزشی، همچنین نکات مرتبط با مصرف بهینه آب و نتایج صرفه جویی در این نعمت الهی را در قالب نمایش هایی شاد به کودکان می آموزد.

در خلاصه داستان «اون یکی ها» آمده؛ این قصه، حکایتی است از دو سرزمین متفاوت؛ یکی واقعی و ملموس، دیگری فانتزی و خیال انگیز. یک خانواده از شهر به مزرعه ای نقل مکان می کند تا از آلودگی هوا نجات پیدا کند. در آنجا با افتادن یک سبد در حیاط خانه زمینه ورود شخصیت های فانتزی به داستان فراهم می شود و اینگونه «اون یکی ها» با اتفاقاتی خاص پای شان به سرزمین قصه ها باز می شود تا اهمیت نعمت الهی «آب» برای کودکان به تصویر کشیده شود.

معضل امروز جامعه ما،آب و کمبود آب است و مدتی است که همه سیاستهای کلان نظام در راستای بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف آب است.در این ایام که کشور با مشکل کم آبی بسیار رو به رو است،نیاز است که فرهنگسازی کاملی در این جهت انجام گیرد.البته در رسانه ملی در مورد آب برنامه های مقطعی و یا پلی بک های مختلفی را شاهد بوده ایم،ولی اینکه شبکه دو سیما توانسته است با سیاستگذاری های لازم برنامه ای مخصوص آب،آن هم برای قشر کودک که بزرگسالان و آینده این کشور هستند،بسیار کار شایسته ای است.

کودکان قشر بسیار مهم و آینده سازی هستند که همواره بر سرمایه گذاری بر آنها تاکید شده است و هم اکنون می توان گفت گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما دقیقا بر نقطه هدف دست گذاشته که دقیقا بر دو محور مهم و حیاتی یعنی آب و کودک است.

همیشه دغدغه اصلی قشر برنامه ساز کودک،ملموسی برنامه برای کودکان بوده است و این دغدغه همچنان ادامه دارد و برنامه اون یکی ها توانسته است در این حوزه به خوبی عمل کند.

ارتباط کودک با یک برنامه به کنش ها و محتوا اصلی آن برنامه بر می گردد.بازی یکی از بهترین کنش های کودک است که اگر این کنش را جایی مشاهده کند جذب آن می شود.این برنامه توانسته است با به کارگیری بازی هایی با محتوای خوب،آموزنده و مناسب ،مخاطب کودک خود را در اولین قدم به خوبی جذب کند.

دکور و رنگ شخصیت های برنامه نکته بسیار مهم و حائز اهمییتی در برنامه های کودکانه است.اون یکی ها با به کار گیری رنگ هایی کودکانه و شاد در صحنه و دکور تا حدی توانسته موفق از این آزمون بیرون بیاید.رنگ شخصیت های عروسکی این برنامه نکته مهم است که با دقت فراوان تیم برنامه،رنگ قهوه ای(خاکی) انتخاب شده است که بیانگربی آبی و خشکسالی است و با توجه به رنگ داستان،رنگ بسیار مناسبی انتخاب شده،زیرا سرزمین اشاره شده در داستان سرزمینی بی آب و علف است.

موسیقی موردی است که می توان برای تاثیر در مخاطب کودک بسیار از آن بهره گرفت. موسیقی های به کار برده شده دراون یکی ها نیز تا حد زیادی توانسته است نشاط،انرژی و حس کودکانه را به برنامه منتقل کند.

کودک امروز جامعه ما به شدت به سمت فرد گرایی،تنهایی و انزوا پیش می رود.این امر بسیار مخرب و باید از آن با آموزش های لازم جلوگیری شود.اون یکی ها در این موضوع به خوبی و با دوراندیشی کامل عمل کرده است و با صحنه ای شلوغ و متشکل از اعضای خانواده،لذت زندگی جمعی و دل کندن از دنیای مجازی را به کودک اشاره می کند و قطعا کودک بعد از دیدن شادی ها وثمرات زندگی جمعی سعی می کند این  فضا را خودش درخانواده رقم بزند.

اون یکی ها توانسته است با موضوع بسیار مهم و با اهمییت آب، به کودکان امروزی قدر و منزلت آب را گوشزد کند و با محوریت این موضوع فضای بسیار شاد و آموزنده ای را برای کودکان ایجاد کند.

اون یکی ها در مقایسه با سایر برنامه های کودک توانسته است، آن حداقل های لازم و کیفی برنامه های کودک را داشته باشد و در کنار آن هم کودک را شاد کند و هم آموزه های عمیقی در حوزه آب و خطرات زیاده روی در مصرف آب را به آن گوشزد کند.

موسیقی،محتوا،دیالوگها،دکور و... ویژگی هایی است که در اون یکی ها همانند برخی برنامه های محبوب کودکان در رسانه ملی دیده می شود.

مجموعه «اون یکی ها» به تهیه کنندگی لیلا مردانیان و کارگردانی علی مختارزاده تولید شده و امیر معراج، فریبا طالبی، محمدحسین بلوکات و تارا وفاخواه نیز از جمله بازیگران این مجموعه هستند

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی