1395/6/20 |
16:02 |
شناسه خبر: 31478

گزارش بانی فیلم از روند تولید «هشت و نیم دقیقه» سریال شبکه دو

تنهایی یکتا…

بانی فیلم – گروه تلویزیون – زینب علیپور: با شروع فصل پاییز شبکه های مختلف در تدارک سریال های بسیاری برای مخاطبان تلویزیون هستند. از جمله شبکه دو سیما که سالها بود به دلایلی مهجور مانده بود، در تدارک سریالی برای مخاطبان این شبکه است. سریال «هشت و نیم دقیقه» با نام قبلی «یکتا» یکی از این مجموعه هاست که توسط شهرام شاه حسینی برای پخش از این شبکه ساخته می شود. سریال ۲۶ قسمتی که این روزها همچنان مراحل تصویربرداری و تولیدش را سپری می کند و بازیگران بسیاری مقابل دوربین این مجموعه می روند. «هشت و نیم دقیقه» با محوریت موضوعی همدلی و ایثار در یک خانواده ایرانی به نقش مهم و تاثیرگذار زن در سرپرستی و تربیت فرزند بعد از فوت همسر ودفاع از حقوق یکسان خانواده می پردازد.

این سریال موضوعی خانوادگی را در بستر یک قصه ملودرام اجتماعی با رویکردهای سبک زندگی و حمایت از تولید داخلی به تصویر می کشد.
با توجه به مضمونی که این سریال دارد و بازیگرانی که در آن ایفای نقش کرده اند، می توان امیدوار بود که مخاطبان این شبکه به تماشای آن نشسته و از فضای ایرانی و خانوادگی که دارد، لذت ببرند. به همین بهانه در یکی از روزهای گرم شهریور ماه به پشت صحنه آن رفته و گزارشی تهیه کرده ایم که می خوانید:
یکی از محله ها و خانه های قدیمی منطقه ای از تهران مدتی است که میزبان گروه تولید این سریال است. خانه ای دو طبقه در محدوده خیابان مصطفی خمینی که در داخل شکل مدرن تری به خود دارد و بازسازی شده است. بیرون از خانه، برخی از عوامل مقابل در مستقر شده و مشغول کار خود هستند که عابران هم از سر کنجکاوی گاهی نگاهی به انها می اندازند. اما کارگردان در طبقه دوم در حال دکوپاژ است و بچه های صحنه نیز همه چیز را برای ضبط سکانس بعد آماده می کنند. در این بین گاهی هم کارگردان با تصویربردار صحبت کرده و مشورت می کنند. تختی هم وسط پذیرایی منزل است که پیرمردی روی آن خوابیده و برای نفس کشیدن از ماسک اکسیژن استفاده می کند. پسرانش نیز در حال گریم شدن در اتاق کناری هستند. خلاصه اینکه همه در تکاپو هستند تا سریال هر چه زودتر آماده پخش شود.
به محض اینکه همه چیز برای ضبط مهیا می شود، همگی سر جای خود قرار گرفته و با اشاره کارگردان کار آغاز می شود. یکی از پسرها موبایلش را برداشته و آهسته با آن صحبت می کند. برادر کوچکتر کنجکاو شده و به سمت او می آید. برادر که عصبانی و خشمگین از مکالمه تلفنی است، دیالوگی با برادر کوچکتر ردوبدل کرده و از قاب دوربین خارج می شود.
این سکانس با چند برداشت ضبط شده تا مورد تایید کارگردان قرار بگیرد و گروه برای ضبط سکانس بعد آماده می شوند. شبنم قلی خانی، مزدک رستمی، دانیال ابراهیمی و پدرام گودرزی بازیگرانی هستند که در روزی که ما برای گزارش رفته بودیم، در این لوکیشن مقابل دوربین می روند.

سکانس ۶۷۰- روز- خارجی- جلوی خانه کامبیز
تصویر روی درب بسته خانه کامبیز است. صدای کشیده شدن دمپایی روی زمین را از پشت در می شنویم.
صدای کامبیز: اومدم!
چیزی نمی گذرد که در خانه باز می شود و کامبیز در چارچوب در ظاهر می شود. به محض دیدن شخص جلوی در، حیرت چهره اش را فرا می گیرد. اما هیچ حرفی نمی زند. از نوع نگاهش می فهمیم به دو نفر نگاه می کند. اینک یکتا را می بینیم که با یک جعبه شیرینی و یک دسته گل، مقابل او ایستاده و کنارش نیما که با اخم به کامبیز خیره است. مشخص است از دستش ناراحت است، اما به زور خود را آرام نگه داشته است. لبخند کمرنگی می زند.
یکتا: سلام آقای کامبیز!
کامبیز که همچنان از دیدن یکتا با آن وضع، گیج و البته مشکوک است، زیر لب پاسخ می دهد.
کامبیز: جریان چیه؟!
یکتا: جریانی نیست جز عیادت پدرتون
کامبیز کاملا غافلگیر شده و پس از کمی مک، گویی شرمنده شده باشد از جلوی در کنار می رود تا آنها وارد شوند.
در این بین که کارگردان برداشت های مختلفی را انجام می دهد تا به نتیجه مطلوب برسد، فرصتی مهیا می شود تا با مدیر تولید این مجموعه صحبت کنیم. وی درباره روند تولید این سریال گفت: اول خرداد وارد پیش تولید این کار شدیم و ۸ تیرماه نیز سریال مقابل دوربین رفت. رستوران فرزین واقع در سعادت آباد نخستین لوکیشنی بود که دران مستقر شدیم و بهرنگ علوی اولین بازیگری بود که مقابل دوربین رفت.
وی همچنین ادامه داد: همه لوکیشن های سریال در تهران است و به طور پراکنده در نقاط مختلف شهر برای ضبط سکانس ها مستقر می شویم. احتمالا تا آبان ماه تصویربرداری همچنان ادامه خواهد داشت، البته تدوین و مراحل صداگذاری و فنی سریال همزمان با تصویربرداری انجام می گیرد تا سریال به موقع روی آنتن شبکه دو برود.
پس از گپ کوتاهی که با مدیرتولید این مجموعه داشتیم، درباره بازیگران و نقش هایشان با او صحبت می کنم و او نیز کوتاه درباره آنها توضیح داد: شبنم قلی خانی که در این سریال نقش «یکتا» که کاراکتر اصلی سریال است را ایفا می کند. وی عروس مهندس تاجیک و همسر امیر «پژمان بازغی» است. سیامک اطلسی مهندس تاجیک و صاحب کارخانه ای است که سام درخشانی و پژمان بازغی نقش های احسان و امیر پسران صاحب کارخانه را بازی می کنند. الهه حصاری نقش یلدا، خواهر یکتا را بازی می کند و در کنار او آشا محرابی فروغ، همسر احسان «سام درخشانی» را بازی می کند. بهرنگ علوی نقش فرزین را بازی می کند که برادر فروغ است و مزدک رستمی نقش نیما برادر یکتا را ایفا می کند. فرناز رهنما نیز نقش زنی به نام نسرین را بازی می کند که دوست یکتا و وکیل کارخانه است و بهرام ابراهیمی نیز نورایی حسابدار این کارخانه را ایفا می کند.
 قلی خانی: قصه یکتا قصه کاملا زن محوری است
شبنم قلی خانی که چند سالی خارج از ایران سکونت داشت و بالطبع مدتی از فضای بازیگری دور بود، پس از بازگشت به ایران در این سریال ایفای نقش کرده و نقش زنی به نام یکتا را بازی می کند که داستان پیرامون این شخصیت و زندگی او می گذرد.
وی درباره حضورش در این مجموعه و نقش یکتا به بانی فیلم گفت: یکی از مهمترین دلایل حضور من در سریال، خود نقش یکتا بود که برایم بسیار جذاب بود و از آن دست نقش هایی بود که جای کار بسیاری برای بازی داشت. فکر می کنم هر بازیگری دوست دارد که نقشی را بازی کند که جای کار بسیاری داشته باشد. من هم که بعد از چند سال دوست داشتم در کار خوبی بازی کنم.
وی همچنین ادامه داد: خیلی احساس کردم که بعد از چهار سال که در ایران نبودم و در هیچ فیلم و سریالی حضور نداشتم، سریال و نقش یکتا اوج و فرودهای خوب و شخصیت پردازی دقیقی دارد. می توانم بگویم که داستان به شدت زنانه و زن محوری دارد که مدتها بود چنین کارهایی را ندیده بودیم. چون اغلب داستانها مردمحور است و داستانها پیرامون شخصیت های مرد می گذرد و زنها همیشه در حاشیه قرار دارند. اما در این سریال زنها محوریت داستان را دارند و با مشکلات و مسائل یکتا در طول داستان همراه می شویم و همین نکات باعث شد که در این کار حضور داشته باشم. البته حضور کارگردان هم در این زمینه بی تاثیر نبود. گرچه نخستین همکاری ما با هم محسوب می شود، اما در طول کار تعاملات خوبی درباره بازی و کار داشتیم. آقای شاه حسینی بسیار کارگردان خوب و حرفه ای هستند و حس بازیگر برایشان خیلی مهم است. البته در کنار کارگردان، بازیگران حرفه ای و با اخلاق و خوبی در این سریال حضور دارند که باعث می شود در هنگام پخش بیننده ها با اتفاق خوبی روبرو شوند. بنابراین می توانم بگویم نکات مثبت بسیاری باعث شد تا در این کار حضور پیدا کنم. امیدوارم هنگام پخش سریال هم مخاطبان بتوانند با سریال ارتباط برقرار کرده و کار را دوست داشته باشند.
قلی خانی درباره همکاری اش با کمال تبریزی نیز افزود: من در فصل دوم سریال «سرزمین کهن» حضور داشتم و بازی ام تمام شد. اما در کل تجربه همکاری با آقای تبریزی هم برای من خیلی لذت بخش بود. امیدوارم هر چه زودتر این سریال هم پخش شود. چون سریال بسیار خوبی است و همه برای این کار زحمت کشیدند.
وی در پایان نیز درباره دغدغه کارگردانی اش گفت: من تا به حال چند فیلم کوتاه و مستند ساخته ام و قصد دارم که در آینده نیز کارگردانی جزو برنامه هایم باشد. البته هدف اصلی ام بازیگری است، اما به کارگردانی نیز علاقه دارم.
 اطلسی: نقش سی سال جوانتر را بازی کرده ام
سیامک اطلسی یکی از بازیگران پیشکسوتی است که این اواخر در سریال های «تعبیر وارونه یک رویا» و «دوردستها» ایفای نقش کرده بود. وی که در سریال «دوردستها» نیز نقش یک کارخانه دار را بازی کرده بود، در سریال «یکتا» نیز نقش یک کارخانه دار را بازی می کند با این تفاوت که به گفته خودش نقش مثبتی در این کار دارد و با سریال قبلی تفاوت دارد. وی در این باره به بانی فیلم گفت: من در این سریال نقش یک کارخانه دار نخ و فرش را بازی می کنم. کارخانه داری که سالیان است کارخانه اش را با تمام مشکلات حفظ کرده و دلش می خواهد حال که کارخانه به دست فرزندانش افتاده، باز هم بتواند به خوبی اداره شود. او دو پسر دارد که یکی را در اثر تصادف از دست می دهد.
وی همچنین ادامه داد: مهندس تاجیک که من نقش ان را بازی می کنم، در داستان برای کارخانه اش زحمت بسیاری کشیده و چون کارگرهای بسیاری در آن کار می کنند و از این طریق زندگی شان را سپری می کنند، درصدد راهی است که کارخانه تعطیل نشود تا کارگرها بیکار نشوند. بنابراین به عروسش یکتا اعتماد بسیاری دارد و او را به عنوان مدیر کارخانه برمی گزیند. چون می داند که یکتا آدم منصفی است و از عهده مدیریت کارخانه برمی آید. در کل نقش مثبتی در این سریال دارم.
اطلسی همچنین افزود: یکی از جذابیت هایی که این سریال و نقش تاجیک برای من داشت، این بود که من با دو گریم در این سریال بازی کرده ام و در کنار سن خودم، سی سال جوانتری خودم را هم بازی کرده ام که هنر دستان آقای خلج است و قرار است در فلاش بک ها با آن گریم حضور داشته باشم. البته در حال حاضر نقش یک پدر را بازی می کنم و سکانس های مربوط به جوانی ام را بازی نکرده ام. چون فیلمنامه همچنان در حال نگارش است.
وی درباره اینکه تا چه حد فرصت دیدن تلویزیون را دارد، عنوان کرد: سریال های «چرخ فلک» و «پریا» را این اواخر دیدم و پی گیر داستانها بودم. با دیدن این سریال ها می توان به این نتیجه رسید که تلویزیون دارد یک تکانی می خورد و به دنبال ساخت و تولید سریال های خوب و آموزنده است. من فکر می کنم محدودیت ها کمتر شده و تلویزیون به سمت ساخت کارهای خوب رفته است. البته شنیده ام که نویسنده سریال «پریا» کمی از این کار دلخور است. اما همین که مردم به جای دیدن ماهواره، تلویزیون تماشا می کنند خیلی اتفاق خوبی است. امیدوارم همچنان سریال های خوب ساخته شود تا مردم کمتر سریال های بد ماهواره را تماشا کنند که فقط بدآموزی دارد.
عوامل اصلی سریال «هشت و نیم دقیقه» عبارت است از: کارگردان: شهرام شاه حسینی، تهیه کننده: بهروز مفید، نویسنده: آزیتا ایرایی و علی دادرس بر اساس طرحی از بهروز مفید، بازنویسی فیلمنامه: بابک کایدان، دستیار اول کارگردان: ایمان توکلی، برنامه ریز: هاشم علی اکبری، مدیر تولید: علی خلیلی، منشی صحنه: هدیه نصیری، طراح صحنه: سعید اسدی، طراح لباس: نازنین توسلی، طراح گریم: شهرام خلج، تدوین: میثم مولایی، مدیر تصویربرداری: علیرضا رنجبران، صداگذار: فرامرز عبدالصدق، صدابردار: یاسر رمضانی، مدیر تدارکات: سید مسعود مهدوی، موسیقی: بهنود یخچالی، عکاس: امید صالحی، بازیگران: سام درخشانی، شبنم قلی خانی، آشا محرابی، بهرنگ علوی، سیامک اطلسی، فرناز رهنما، الهه حصاری، بهرام ابراهیمی، شیرین اسماعیلی، مزدک رستمی، طوفان مهردادیان، مجتبی طباطبایی و پژمان بازغی.

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی