1398/6/25 |
11:25 |
شناسه خبر: 41942

سینمایی"قصه من و دوچرخه بابام"

پنجشنبه 1398/06/28 ساعت 08:00

خلاصه فیلم:

حامد، نوجوانِ 14 ساله به اتفاق مادر و خواهر کوچکترش در یکی از محلات قدیمی کاشان زندگی می کنند. مادرش در غیابِ پدر با چرخ خیاطی مستعملی و با خیاطی برای آشناها و همسایه ها خرج زندگی را تأمین می کند. تنها یادگار پدر او به زعم حامد،  که سالهاست از دنیا رفته، دوچرخه ای مستعمل و قدیمی و البته مایه تمسخر همکلاسی های حامد است. در ضمن از پدر که طراح نقشه فرش بوده و یک نقشۀ فرش نیمه تمام هم مانده که در لابلای یادگاری های پدر نگهداری می شود. یکی از رؤیاهای او داشتن دوچرخه ای جدید و گران قیمت است تا با آن بتواند در برابرِ دوستانش خودی نشان دهد، اما وضعیت مالی خانواده به او چنین اجازه ای نمی دهد.
برگزاری مسابقۀ دوچرخه سواری از سوی مدرسه، حامد را وادار می کند تا برای برنده شدن به هر ترتیب ممکن در فکرِ تهیه دوچرخه ای جدید باشد .... او یکی از دوستانش را علیرغم مخالفت مادر، مجاب می کند تا دوچرخه ای را با هر ترفندی شده، به امانت برای یک روز به او قرض دهد. دوچرخه با سهل انگاری حامد به سرقت می رود. حامد که نمی خواهدکسی از خانواده و فامیل از ماجرا بو بِبَرَد تنها راه تهیه پول و خرید و جایگزین کردنِ دوچرخه است. برای تهیه پول به هر دری می زند و حتی نقشه فرش نیمه تمام اما منحصر به فرد پدر را علیرغم مخالفت مادر به دلالی می فروشد اما دچار دردسر دیگری می شود. اکنون تنها راه به چنگ آوردنِ جایزه نقدی مسابقه دوچرخه سواری مدرسه است. راهی ندارد جز این که به سراغ دوچرخه پدرش، که با بی توجهی او از سوی مادرش به دوچرخه ساز محله برای فروش سپرده شده رفته، آن را از خریدارش پس می گیرد و با تعمیر مختصر آماده مسابقه می کند. دوچرخه به امانتی سرقت شده پیدا می شود و حامد آن را به صاحبش برمی گرداند و ترجیح می دهد با دوچرخه پدر در مسابقه شرکت کند.
روز مسابقه حامد سوارِ دوچرخه پدرش مسابقه را آغاز می کند. غافل از این که چند نفر از بچه ها به دلایلی دوست ندارند حامد برنده شود. در نزدیکی خط پایان حامد و رقیب توطئه گردش پیشتازند اما در آخرین لحظات، دوچرخه حامد به خاطرِ همان خرابکاری با دوچرخه رقیب برخورد می کند و این تصادف هر دو را روانه بیمارستان می سازد. زمانی که حامد در بیمارستان به هوش می آید در می یابد در مسابقه به عنوانِ نفرِ اول معرفی شده و بدین ترتیب جایزه را به چنگ آورده است. حامد با پولی که جایزه گرفته ابتدا به کمک یکی از بستگان نقشه فرش را پس می گیرد و سپس برای خرید دوچرخه، به بازار می رود اما به جای دوچرخه برای خود یک چرخ خیاطی برای مادر می خرد و او را غافلگیر می کند. مادر و خواهر از او (مثلِ یک مرد) پذیرایی می کنند. حامد به سراغِ وسایلِ طراحی (نقشه فرش) می رود و آنها را یک یک و با دقت برانداز می کنند.

 

اطلاعات تکمیلی:

کارگردان: فیاض موسوی

تهیه کننده: علی حجازی مهر

بازیگران اصلی: امیررضا محمدی، محمدعلی میلانلو، سجاد هنرمند، حسین عامل قناد

سال تولید: 1390

کشور سازنده: ایران

مدت (دقیقه): 100

ارسال نظر
captcha