1396/10/2 |
17:06 |
شناسه خبر: 42331

جبار آذین:کارگران قهرمانان اصلی «سایه‌بان»/ اثری که کارگر و کارفرما را با هم دیده است

سازندگان سریال «سایه‌بان» در کنار تصویرسازی باورپذیر و ملموس زخم‌ها و غم‌ها و شیدایی‌ها، شادی ها و امیدهای قهرمانان کارگر خود، از پرداختن به آن روی زندگی اجتماعی و اقتصادی کارگران، یعنی کار، سرمایه و کارف

سازندگان سریال «سایه‌بان» در کنار تصویرسازی باورپذیر و ملموس زخم‌ها و غم‌ها و شیدایی‌ها، شادی ها و امیدهای قهرمانان کارگر خود، از پرداختن به آن روی زندگی اجتماعی و اقتصادی کارگران، یعنی کار، سرمایه و کارفرمایان غافل نبوده‌اند.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، «جبار آذین» منتقد حوزه سینما و تلویزیون درباره مجموعه «سایه‌بان» که این شب‌ها از شبکه دو سیما پخش می‌شود، نوشته است: فیلم شاخص، خوش ساخت و تحسین برانگیز «چند متر مکعب عشق» نام برادران محمودی را در ایران و جهان سینما پرآوازه کرد و امتیازهای فراوان ساختاری و محتوایی فیلم، جوایز مهم هفدهمین جشن سینما را نصیب آن نمود و دامنه موفقیت های این فیلم تا حضور در مراسم اسکار هم امتداد یافت.
برادران محمودی، گرچه با «چندمترمکعب عشق» شناخته و مطرح شدند، ولی هر دو برادر در عرصه‌های هنر و سینما و تلویزیون، دارای پیشینه ای مقبول بوده‌اند.
نوید محمودی پیشترهفت فیلم تلویزیونی و چندسریال از جمله شیب تند و می‌ریم مسافرت را ساخته بود. آن دو در پی موفقیت‌های نخستین فیلم سینمایی خود، فیلم تماشایی رفتن راهم ساخته‌اند. حال این دو برادر هنرمند افغان، باز هم دست در دست یکدیگر و این بار یک سریال ارزشمند و متفاوت و انسان‌مدار به نام «سایه‌بان» ساخته اند که از شبکه دو سیما درحال پخش است.
سریال خوب تلویزیونی پنجاه قسمتی «سایه بان» با دستمایه قرار دادن فراز و فرودهای زندگی چند کارگر و مشکلات آن ها، تصویرگر صمیمی و صادق زندگی کارگری و طبقه شریف و زحمتکش کارگر و قشری از جوانان مستعد و خلاق و اخلاقمند است.
سریالی که پژوهش مکفی، دقت، ظرافت و شناخت درست سازندگان آن از زندگی و ابعادمختلف شخصیتی کارگران، جوانان و کارفرمایان و جایگاه قانونی و عرفی کار و سرمایه در جامعه و استفاده هنرمندانه از ابزارهنر و تصویرسازی در سیما، به ساخت و ارایه یکی از بهترین مجموعه های تاریخ تولید سریال های اجتماعی در تلویزیون منجر شده است.
برادران محمودی خطوط داستان های اصلی و فرعی سریال خود را با مضامین جوانمردی، اخلاق، عشق، وفاداری، خداباوری انسان ها و همدلی و همراهی نسل جوان، شکل بخشیده و با پردازش واقعگرای ماجراها و رویدادهای زندگی کاراکترهای سایه بان، آن را به درامی تماشایی، قوی و جذاب تبدیل کرده اند.
سازندگان سریال «سایه بان» در کنار تصویرسازی باورپذیر و ملموس زخم ها و غم ها و شیدایی ها، شادی ها و امیدهای قهرمانان کارگر خود، از پرداختن به آن روی زندگی اجتماعی و اقتصادی کارگران، یعنی کار، سرمایه، کارفرمایان و سرمایه داران و درستی ها و نادرستی های این عرصه، غافل نبوده اند و به صورت موازی به هر دوسوی کار و سرمایه و نقش آن ها در پایداری و ناپایداری زندگی انسان‌ها در بستری از واقعیت‌ها و مناسبات اجتماعی پرداخته و در این میان همدلی و همسویی اخلاقی و انسانی خود را با زحمت‌کشان جامعه به نمایش گذاشته‌اند.
بازیگران این سریال پربازیگر که از میان تواناترین هنرمندان سینما و تئاتر و تلویزیون برای ایفای نقش‌های پرچالش این سریال گزینش شده‌اند، به علت قابلیت‌های خود در بازیگری، پرداخت باورپذیر شخصیت‌ها و هدایت درست بازی‌ها، افزون بر ارائه بازی‌های مطلوب، برجذابیت و تاثیرگذاری سایه بان افزوده‌اند.
امین تارخ، هستی مهدوی، مجتبی پیرزاده، پریوش نظریه، آزیتاحاجیان، بهزاد فراهانی، کامران نفتی و محمدرضا غفاری در این سریال درخشیده‌اند. موسیقی هماهنگ و مناسب، تیتراژ خوب، شخصیت پردازی های درست، فیلمنامه جمع و جور، سادگی و صمیمیت در پرداخت و پرهیز از غلو و تلخ و سیاه‌نمایی، داستان سازی واقعگرا و واقع نمایی مشکلات و معضلات زندگی کاراکترها، تصویربرداری و تصویرسازی حساب شده، فضاسازی های پذیرفتنی و منطبق بامضامین داستانک های سریال، صدای خوش محسن چاووشی و کارگردانی حرفه ای از امتیازهای اصلی سایه بان است.
سریال جذاب وبامحتوای اجتماعی، عاشقانه و خانوادگی سایه بان ازمعدود مجموعه های موفق سال های اخیرتلویزیون واثری ممتاز و متمایز درمیان انواع تولیدات سریالی رایج سیما است.
«سایه بان» باخوبی ها وامتیازهایش این روزها ازصدا وسیما و بویژه جریان نابسامان سریال سازی در تلویزیون آبروداری می کند.
انتهای پیام/ 
 

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی