1396/12/26 |
16:10 |
شناسه خبر: 42505

«فاز» جایگزین شایسته نیم‌رخ برای زمانه خود است/ پاسخ مثبت یک برنامه به خواسته‌های نوجوانان

رئیس سازمان فرهنگی هنری اوج گفت: بعد از سال‌ها فاصله گرفتن از نیم رخ، که همیشه حسرت فرجام و سرانجامش را می‌خوردیم، به حول و قوه الهی فاز نشان داد که جایگزین شایسته، به روز و فرزند زمانه خودش است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر از عوامل و دست‌اندرکاران مستند مسابقه فاز در سازمان هنری رسانه ای اوج با حضور عوامل فاز، رئیس و مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو، رئیس شبکه امید، رئیس سازمان اوج و مدیر مرکز اوج کودک و نوجوان برگزار شد.

در این مراسم برخی از عوامل و مدیران حاضر از لزوم ورود به حوزه نوجوان و تفکیک این رده سنی با گروه خردسالان و کودکان سخن گفتند و تاکید کردند نوجوانان گروهی هستند که طی سال های اخیر مورد غفلت جدی واقع شده اند و فاز تلاش داشته به نوعی به این قشر از جامعه اعتماد کند و به آنها بگوید که می توانند به عنوان کنشگرهای جامعه‌شان نقش آفرینی کنند.

ملتجی: فاز یک اتفاق مثبت برای نوجوانان بود/ قمرهای «فاز» در راه‌اند!

وحید ملتجی رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان در ابتدای این مراسم ضمن خوش آمدگویی به مدعوین و میهمانان با گزارشی کوتاه از فعالیت های مرکز اظهار داشت: مدل فعالیت مرکز مدل زنجیره‌ای ارزش است یعنی قرار ما بر این است که تولیدات ما اولاً محدود باشد؛ ضمنا همان فعالیت‌های محدود ما تعدادی قمر داشته باشد؛ زنجیره ارزشی که متناسب با خود اصل پروژه تعریف می‌شوند.

وی بر همین اساس و با اشاره به مستند مسابقه فاز ادامه داد: بر مبنای رویکردی که تعریف کردیم، فاز یکی از همین برنامه هاست. برنامه تلویزیونی که بعد از بازخوردگیری؛ به‌غیر از اینکه فصل بعدش را انشالله شروع خواهیم کرد، به دنبال مطالعات اجرا و آغاز بخش هایی هستیم که فکر می کنیم می تواند در سایه و کنار فاز به پیش برود؛ اتفاقاتی مانند فازمتر (بررسی ایده های نوجوانان)، هم‌فاز (باشگاه نوجوانان)، کمپ فاز (اردوهای نوجوانانه) و ... که می توانند به فاز ملحق شوند و همراه باهم جلو بروند.

رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فاز تبدیل به یک نشان و برند قابل اعتماد برای نوجوانان بشود و به آن اعتماد کنند، تصریح کرد: البته این اعتماد باید دوطرفه باشد، هم نوجوان به ما و هم ما به نوجوان.

ملتجی در پاسخ به این سوال که چرا ما نوجوان را انتخاب کردیم، اظهار داشت: همانطور که همه می دانیم طی سال های اخیر برای رده سنی کودک و خردسال خیلی کار شده است اما نوجوانی یکی از آن رده های سنی است که که متاسفانه غفلت زیادی درباره ش صورت گرفته و از این جهت خلا جدی وجود دارد. هرچند می دانیم کار برای این گروه سنی بسیار سخت است و رقبای زیاد و سنگینی هم در این عرصه داریم اما این رده را انتخاب کردیم و تلاش داریم که موفق هم باشیم.

وی با اشاره به مستند مسابقه فاز هم افزود:  قرار فاز بر این بود که ترغیب مسئولیت پذیری اجتماعی همراه با تفکر انتقادی را داشته باشد.

رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان در بخش دیگری از صحبت هایش خاطر نشان کرد: اتفاق جالبی که در فاز افتاد، همزمانی کار تربیتی و رسانه ای با شرکت کنندگان مسابقه بود. البته نکته اساسی این بود که اتفاقات تربیتی در پشت صحنه اتفاق می افتاد و شاید مخاطب متوجه این موضوع نمی شد اما در فاز دو گروه به صورت همزمان و موازی با یکدیگر پیش می رفتند؛ یکی گروه برنامه ساز و دیگری گروه مربیان تربیتی که خیلی وقت ها هم این دو گروه با هم مسائل و چالش های جدی داشتند اما سرانجام فصل اول این پروژه به خوبی و بدون آنکه آسیبی روحی و اجتماعی به شرکت کنندگان وارد شود، به اتمام رسید.

کاوه: مرکز اوج کودک و نوجوان راهی که در فاز آغاز کرده را ادامه دهد

احسان کاوه تهیه کننده مستند مسابقه فاز در ادامه این مراسم با تقدیر از مرکز اوج کودک و نوجوان گفت: این عزمی که مرکز اوج کودک و نوجوان جزم کرده تا برای نوجوانان محصولات مفیدی را تولید کند، محترم و قابل احترام است و انشالله ادامه پیدا کند.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مرکز اوج کودک و نوجوان راهی که در فاز آغاز کرده را ادامه دهد، تصریح کرد: منظورم از مسیر صرفاً برنامه‌سازی‌اش نیست منظورم این است که این چند هزار نفری که در فاز و باشگاه و ... ثبت نام کردند موردتوجه قرار بگیرند و به یکباره رها نشوند.

تهیه کننده مستند مسابقه فاز در پایان به ارتباط بسیار خوب عوامل با نوجوانان شرکت کننده اشاره کرد و گفت: همه ما طی این چند ماه مثل یک خانواده شده بودیم؛ شب آخری که فاز تمام شد و ما خداحافظی کردیم، یکی از بچه ها تصادف جزئی کردند و برایم غیرقابل تصور بود استرس و اضطرابی که برای برخی عوامل بوجود آمده بود؛ شاید ما در ظاهر هیچ ارتباط نسبی با هم نداشتیم اما طی این چند ماه اتفاقات و رابطه بسیار خوبی بین بچه ها و عوامل شکل گرفته بود که این نشان از خلوص نیت همه عوامل فاز است.

آذرهوش: فاز به نوجوانان ایرانی شخصیت داد

آذرمیدخت آذرهوش مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو با ابراز خوشنودی از اینکه دو سازمان اوج و صداوسیما برای ارتقای جایگاه نوجوان کنار یکدیگر نشسته اند، گفت: فاز یک کار فوق‌العاده‌ای که کرد این بود که به این بچه‌ها شخصیت داد و به ایشان میدان داد تا خودشان را نشان بدهند که در شرایطی که به ایشان مسئولیت داده می‌شود کاملاً می‌توانند از پس این مسئولیت بربیایند.

وی در پایان اظهار داشت: : به نظر من شرکت‌کننده‌های فاز فقط همان تعدادی نبودند که در برنامه شرکت کردند بلکه همه نوجوانانی که مخاطب این برنامه بودند شرکت‌کننده‌های فاز بودند به‌این‌علت که همه هم‌ذ‌ات پنداری می‌کنند با این برنامه و با خودشان فکر می‌کنند که من هم می‌توانم در این جایگاه قرار بگیرم؛ من هم می‌توانم یک روزی یک کار بزرگ را انجام بدهم.

لواسانی: فاز با نمونه های خارجی و بین المللی برابری می کند

مژده لواسانی گوینده متن و مجری فاز نیز در سخنان کوتاهی ابراز داشت: برای خودم فاز یک تجربه‌ی به‌شدت متفاوت در کارنامه‌ی حرفه‌ای‌ام بود و خوشحالم که سهمی داشتم در پروژه‌ای که به معنای واقعی کلمه تخصصی و حرفه‌ای که با دغدغه و دلسوزی تمام جلو رفت.

مجری فاز در ادامه افزود: این برنامه یک ریالیتی شوی واقعی در تلویزیون برای نوجوانان بود که قطعاً با نمونه‌های خارجی‌اش در سطح بین‌المللی‌ برابری می‌کند و تابه‌حال ‌چنین اتفاقی در تلویزیون نداشته ایم.

لواسانی در پایان ضمن تشکر از مدیران شبکه دو، سازمان اوج و مرکز اوج کودک و نوجوان به دلیل حمایت از فاز؛ تاکید کرد: هر وقت که یک نوجوانی را می‌بینم که می‌گوید من فاز را دیدم و انگیزه پیدا کردم که یک حرکتی انجام دهم خارج از فضای تحصیلی تا بتوانم در جامعه ام موثر باشم، خوشحال میشوم و می فهمم که مسیرمان در فاز درست و بحق بوده است.

سالم: ورود سازمان اوج به حوزه نوجوانان ستودنی است

مهدی سالم مدیر شبکه کودک در ادامه این مراسم ضمن تشکر از تمام کسانی که دغدغه نوجوانی دارند، اظهار داشت: ما می دانیم که سازمان اوج زحمات زیادی را در حوزه کودک کشیده و الان شبکه نهال و پویا جزو شبکه های پرمخاطب تلویزیون در حوزه کودک است و یقینا این حاصل تدبیر مجموعه سازمان اوج است و این حرکت در حوزه نوجوانان هم ادامه پیدا کرده و حالا به فاز منتج شده است.

مدیر شبکه امید ادامه داد: گمان میکنم که این جنس فعالیت می تواند در دل نوجوانان کشور جا باز کند و به اهدافی که مد نظر هست برای رسیدن به نوجوان تراز انقلاب اسلامی کمک بسزایی نمیاد.

وی در پایان تاکید کرد: برای احیای هویت نوجوان هم همکاری هایی را داشته ایم که امیدواریم این همکاری ها و تعاملات ادامه دار باشد.

جعفری‌جلوه: فاز پاسخ مثبتی به خواسته‌های نوجوانان است

در بخش دیگری از این برنامه محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه دو با انتقاد از این نگاه که کودک و نوجوان را نباید به یک چشم دید، خاطر نشان کرد: ما در یک نگاه ساده انگارانه و دم دستی کودکان و نوجوانان را با یک چشم نگاه می کردیم، گویی که ما با یک جسم و شخصیت واحد طرف هستیم. بی شک نحوه بروز و انتظارات و خواسته ها و تمنیات آدمیزاد مستمرا تغییر می کند. ولی آسیبی وجود داشت که کودکان و نوجوانان در کنار هم فرض می شد و غافل بودیم که این نگاه چه آسیبی را به نسل آینده وارد می کند.

جعفری جلوه با بیان اینکه فاصله گذاری با کودکان، اعتماد، اجازه دادن به کنشگری و احترام به تجربیات، از خواسته های بحق نوجوانان است، اظهار داشت: مستند مسابقه فاز به بخش اعظمی از این خواسته ها پاسخ گفت و به همین دلیل کار متفاوتی است و به نظر من موجب شد که ما غلبه کنیم بر یک اشتباهی که سالیان و دهه‌های متمادی در حال رخ دادن بود و باید از این بابت خدا را شاکر بود و تبرک گفت به طراحان، دست اندرکاران و همه مشارکت کنندگان در این پروژه. به ویژه عزیزان سازمان اوج و مدیریت هوشمند این مجموعه. که نتایج اقداماتشان را به وضوح می توانیم در طیف فعالیت های شان شاهد باشیم.

وی با انتفاد از رسانه ها تصریح کرد: احساس میکنم انعکاس رسانه ای فاز کافی نبود. باید بیش از اینها راجع به فاز گفته شود و حق مطلب بیش از اینها بود. این تجربه بسیار بزرگی بود ولی آنگونه که باید درباره‌اش سخن نگفتند. درباره فاز یک کار چند رسانه ای باید رخ دهد که این کار به مقصد خود نزدیک شود.

مدیر شبکه دو در پایان با حمایت از پیام رسان های داخلی بیان داشت: ما در فاز از فرزند ایران زمین حرف می زنیم و سخن می گوییم که  یکی از وجوه آن بومی رفتار کردن است یک وجهش هم استفاده از پیام رسان داخلی، به ویژه پیام رسان سروش است. بهرحال اقبال به پیام رسان داخلی در ابتدا سخت اما شدنی است.

احسان محمدحسنی: فاز جایگزین شایسته نیم‌رخ برای زمانه خود است

احسان محمد حسنی رئیس سازمان هنری رسانه ای اوج که به عنوان میزبان و آخرین سخنران مراسم، صحبت می کرد، ضمن خیرمقدم به مدعوین و مدیران شبکه دو و امید گفت: جا دارد خسته نباشید اساسی به گروه تولید فاز عرض کنم. از برادر عزیزم آقای ملتجی (رئیس مرکز اوج کودک و نوجوان) که دغدغه‌مندانه وقت گذاشتند، تلاش کردند و طراحی کردند. رفیق بسیار عزیزم جناب آقای کاوه که انصافا با حسن خلق با حوصله، وسواس و دقت مثال زدنی شان کار را جلو بردند و تیم سخت کوشی که هم می شنیدم و هم شاهد تلاششان بودم که با سلیقه و دقیق و هوشمندانه پروژه را جلو بردند.

وی با اشاره به تنها برنامه نوجوانانه سیما طی سال های اخیر اظهار داشت: بعد از سالها فاصله گرفتن از نیم رخ، که همیشه حسرت فرجام و سرانجامش را می خوردیم، به حول و قوه الهی فاز نشان داد که جایگزین شایسته، به روز و فرزند زمانه خودش است و جایگزینی مناسب برای برنامه خاطره انگیزی چون نیم رخ. برنامه ای که هم رو جلوست، هم اگر استمرار داشته باشد بهتر و قوی تر از نیم رخ می شود.

رئیس سازمان اوج با اشاره به فعالیت های این سازمان ادامه داد: سیاق کار اوج این است که برنامه را بیرون و به عنوان یک کمپانی بسازد و اگر صدا و سیما مایل بود آن را خواهان شود؛ نه اینکه با تلویزیون کار مشارکتی کنیم. اگر هم نه فضای شبکه نمایش خانگی و فضای مجازی عرصه بازی است برای انتشار محصول. ولی شبکه دو نشان داد که می شود در یک همکاری مشترک و خوب و بی حاشیه کار موفقی انجام داد و نمونه ای به وجود اورد که انشالله با شبکه های دیگر هم بشود با همین شکل ادامه همکاری بدهیم.

محمد حسنی بر همین اساس افزود: ما حتی سریال ها را هم بدون مشارکت ساخته ایم. مثل سریال پایتخت و سردلبران کار مشترک نیستند، ما ساخته ایم و به صدا و سیما تحویل داده ایم. از این بابت برای ما همکاری با شبکه دو تجربه مفیدی بود و من از بچه های فاز هم باید تشکر کنم. امیدوارم که کارهای فاز پیگیری بشود و این برنامه بدل به یک باشگاه پر مخاطب و شاداب بشود.

انتهای پیام/

لینک خبر:

http://fna.ir/a4i8ma

 

گالری
ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی