1397/1/27 |
10:00 |
شناسه خبر: 42557

نگاهی به سریال روی آنتن شبکه دو

«کوبار» و روایتهای سرراست

گروه تلویزیون: زینب علیپور:از اواسط فروردین و پس از پایان پخش سریال «تعطیلات رویایی» شبکه دو اقدام به پخش سریالی با عنوان «کوبار» کرده است. مجموعه ای به کارگردانی فریدون حسن پور که در ابتدا «مرد» نام داشت.

داستان «کوبار» هم مانند ساخته های قبلی این کارگردان در منطقه ای در شمال کشور روایت می شود که بی شک به دلیل عرقی است که حسن پور به زادگاه خود دارد.
«کوبار» که به معنی باران کوهی است و به نظر نام مناسب تری برای این مجموعه، داستان یک معلم جوان با بازی (ارمیا قاسمی) است که به ناچار باید به مدت یک سال در دبیرستان دورافتاده کوهستانی در شمال کشور روزگار بگذراند. دوستی او با یک پزشک با بازی «پژمان بازغی» که در آن منطقه به تنهایی زندگی می‌کند، داستان قصه «کوبار» را شکل می دهد. با توجه به مجموعه هایی که سالهاست در لوکیشن های تکراری و داخل مجتمع ها و آپارتمان ها ساخته می شود و روی آنتن می رود، می توان گفت که یکی از ویژگی های مثبت این مجموعه چشم اندازهای زیبایی از بخشی از طبیعت شمال کشور است که در قاب تصویر به مخاطبان ارائه می شود. در کنار جذابیتی که این نوع کارها برای مخاطب تلویزیون دارد، می تواند به نوعی معرفی اماکن توریستی و گردشگری مناطق زیبا و بکر و کمتر دیده شده ایران نیز محسوب شود. اتفاقی که این اواخر بیشتر مورد توجه کارگردان ها و تهیه کننده های مجموعه های تلویزیونی قرار گرفته است و سعی کرده اند از فضاهای بسته و تکراری آپارتمانی در تهران دور شده و در ساخت سریالشان نگاهی به صنعت جذب توریسم هم داشته باشند که این نگاه بسیار قابل احترام است. هم از این نظر که به سلیقه مخاطب احترام گذاشته و به دنبال فضاهای کمتر دیده شده هستند و هم اینکه می تواند در گردشگری و جذب توریست هم موفق باشند. البته این مجموعه یکی از کارهایی است که بخشی از آن در تابستان و پاییز و زمستان مقابل دوربین رفت که کار در شرایط آب و هوایی مناطق شمالی کشور و ارتفاعات دیلمان قطعا کار چندان راحتی نیست. از طرفی می توان با دیدن یک سریالی مانند «کوبار» می توان شاهد زیبایی ها و جذابیت های چند فصل بود که آن هم در نوع خود برای مخاطب جالب است.
اما در کنار جذابیت های بصری ای که سریال «کوبار» دارد، تجربه ثابت کرده است که معمولا روایت داستان های ساده ای که به خصوص در روستا می گذرد، برای مخاطب این رسانه جذاب تر است. بدین معنی که مخاطب تلویزیون، از داستان هایی که پیچیدگی های بسیاری در خود دارد، چندان استقبال نمی کند. گرچه قصه ای که روایت می شود و شخصیت پردازی در این نوع کارها رکن بسیار مهمی به حساب می آید که نمونه موفق آن مجموعه «پایتخت» است. «کوبار» هم شاید قصه تازه و ایده بکری نداشته باشد و مانن هر سریال دیگری دارای نقاط ضعف باشد، اما در نوع خود کار ساده و دور از حاشیه ای است. شاید بتوان گفت که از این نظر شبیه به کارهای قبلی این کارگردان است که داستان ساده و به دور از هر پیچیدگی خاصی را در یک روستا برای مخاطبش روایت می کند. درست مانند فیلم «من و زیبا» که برای مخاطبان سینما ساخت و روی پرده رفت.

البته وی در این سریال از بازیگرانی هم دعوت به همکاری کرده که به نوعی با لحن و بیان و فرهنگ شمال کشور آشنایی دارند. البته داستان سریال حول یک شخصیت نمی گذرد و با وجود اینکه ارمیا قاسمی نقش اصلی و قهرمان داستان محسوب می شود، اما پژمان بازغی، مهران غفوریان، نگین معتضدی، رحیم نوروزی و پیام دهکردی و برخی بازیگران دیگر هم به نوعی قهرمان داستان های خود هستند و در ادامه کار با داستان معلم جوان روستا گره می خورند. از این رو داستانی که هر کدام از شخصیت های این مجموعه دارند، می تواند به جذابیت داستان اصلی بی افزاید.اما درباره انتخاب بازیگران این مجموعه باید گفت حسن پور سعی کرده از کلیشه های معمولی که عده ای در چیدمان بازیگران استفاده می کنند، دور شده و به یک تیم جدید و متفاوت در کست رسیده است. از جمله ارمیا قاسمی که نخستین حضورش را در تلویزیون با این سریال تجربه می کند و شخصیت اصلی سریال است. البته وی پیش از این در مجموعه «آسپرین» هم ایفای نقش کرد که در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. اما چهره وی برای مخاطب تلویزیون چهره جدید است. همچنین پیام دهکردی که مدتی است در هیچ سریال حضور نداشته است و آخرین حضورش بازی در سریال «گذر از رنجها» به کارگردانی فریدون حسن پور بود. مهران غفوریان و رحیم نوروزی هم جزو انتخاب های تازه این کارگردان محسوب می شود که این سریال نخستین همکاری آنهاست. از این رو می توان گفت که یکی دیگر از نکات مثبت این مجموعه چیدمان بازیگرانش است. در نهایت اینکه محمد معتمدی که تیتراژ پایانی سریال را خوانده است هم از نکات خوب و مثبت این سریال محسوب می شود. البته هنوز چند قسمتی بیشتر از این سریال روی آنتن نرفته است، اما در همین اندازه هم می توان گفت که سریال خوبی است و می تواند مخاطبان خود را راضی نگه دارد. باید منتظر بود و دید که در قسمت های آتی نیز حسن پور توانسته است داستان را به شکلی پیش ببرد که مخاطبانش را راضی نگه دارد یا نه.

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی