1396/10/7 |
17:59 |
شناسه خبر: 42600

گفت‌وگو با افسانه کمالی، بازیگر سریال«سایه‌‌بان»

از کلیشه شدن نمی‌تـرسم

پخش مجموعه تلویزیونی خانوادگی و اجتماعی سایه‌بان، به منزله نقطه شروعی برای فعالیت‌های نمایشی افسانه کمالی در تلویزیون محسوب می‌شود. بازیگری که در قدم‌های ابتدایی ورود به مسیر کاری‌اش است و در همین دو سه تجربه، شانس و فرصت همکاری با تیم‌های حرفه‌ای را هم در سینما و هم تلویزیون تجربه کرده است و رفته‌رفته چهره‌اش برای مخاطبان هر دو رسانه شناخته می‌شود. کمالی که این شب‌ها بازیگر نقش سارای سایه‌بان است، در این گفت‌وگو از شروع کار بازیگری و زیر و بم شخصیتی که ایفا کرده می‌گوید.

سریال سایه‌بان دومین تجربه حرفه‌ای‌تان در عالم بازیگری به شمار می‌آید؛ درست است؟

بله؛ البته در واقع سومین تجربه است، اما از آنجا که یکی از کارهایم هنوز پخش نشده است، این دومین تجربه دیده شده‌ام محسوب می‌شود.

کدام کار؟

سریال «سرّ دلبران» به کارگردانی محمدحسین لطیفی که برای پخش در شب‌های ماه رمضان سال آینده در حال ساخت است.

شما در همین تجربیات محدود شانس همکاری با کارگردانان مطرحی را پیدا کرده‌اید. همایون اسعدیان، محمدحسین لطیفی و حالا هم که برادران محمودی. این تجربه در شروع کار برای خودتان چه حسی دارد؟

فکر می‌کنم خدا خیلی دوستم داشته و کمکم کرده است. شانس خوبی آوردم ‌که توانستم اولین کارم یعنی فیلم سینمایی «یک روز بخصوص» را با آقای اسعدیان آغاز کنم، برایم تجربه‌ای فوق‌العاده بود. این تجربه به اندازه سال‌ها دانشگاه رفتن برایم اهمیت داشت و چیزهای بسیاری از آن یاد گرفتم.

برای بازی در فیلم سینمایی یک روز بخصوص تست دادید و پذیرفته شدید؟

بله.

پیش از آن به کلاس‌های بازیگری هم می‌رفتید؟

بله. یک سالی به یکی از آموزشگاه‌های سینمایی کشور می‌رفتم.

و برادران محمودی چطور شما را برای این نقش پیدا کردند؟

آنها تماس گرفتند و وقتی به دفترشان رفتم، به من گفتند که بازی‌ام را در فیلم آقای اسعدیان دیده‌اند و از آنجا که در آن فیلم نقش یک دختر مریض را بازی می‌کردم، حس کردند که می‌توانم برای بازی در نقش سارا مناسب باشم.

اشتراکات زیادی میان سارای سایه‌بان و منیژه یک روز بخصوص وجود دارد. در هر دو دختری آرام و محجوب هستید که با مشکل قلبی دست‌وپنجه نرم می‌کند. نگران نیستید که در این قالب کلیشه شوید؟

این‌که در آینده چه اتفاقی برایم بیفتد و چه مسیری را طی کنم، بیش از هر چیز به تصمیماتی بستگی دارد که خودم می‌گیرم. ترسی از کلیشه شدن ندارم، زیرا در همین دو تجربه محدود کوشیده‌ام نقشم را طوری بازی کنم که هر بار متفاوت بوده و ویژگی‌های خود را داشته باشد. این‌که چون در هر دو نقش بیمار قلبی بوده‌ام، به این معنا باشد که کلیشه می‌شوم را قبول ندارم. نگران هم نیستم و اگر روزی دوباره چنین نقشی به من پیشنهاد شود، ابتدا با خودم فکر می‌کنم که آیا می‌توانم نوع جدیدی از شخصیت را ارائه کنم یا نه و اگر به چنین نتیجه‌ای رسیدم، نقش را قبول می‌کنم.

از نگاه خودتان تفاوتی که میان سارا و منیژه وجود دارد، چیست؟

منیژه در فیلم سینمایی یک روز بخصوص از آنجا که نقش اصلی نبود، ما ویژگی‌هایش را خیلی نمی‌دیدیم و به نوعی در حاشیه بود. در واقع بیشتر شاهد توجه برادرش به او بودیم. او بیشتر ساکت بود، در آستانه مرگ قرار داشت و فقط شاهد ماجراها و اتفاقات بود. سارا گرچه ناراحتی قلبی دارد، اما بیماری‌اش خیلی خطرناک نیست و فقط باید مراقب باشد. نوع زندگی این دو شخصیت هم تفاوت دارد. منیژه، شهرستانی است و سارا، تهرانی و نوع تحصیلاتشان هم فرق می‌کند.

جالب این ‌است که شما در هر دوی این آثار با مجتبی پیرزاده همبازی شدید. او در یک روز بخصوص نامزدتان بود و اینجا برادرتان است. این تجربه همکاری مشترک چقدر به صمیمانه‌تر شدن رابطه میان این دو شخصیت در سایه‌بان کمک کرد؟

این‌که دوباره با پیرزاده همبازی شدم، برایم بسیار خوشایند بود، زیرا رفتارهای او را می‌شناسم و تعامل خوبی که میانمان وجود داشت به بهتر بازی کردن نقش این خواهر و برادر کمک کرد.

و البته دیگر بازیگران سایه‌بان هم شاخص بودند. آقای تارخ، خانم تیموریان و دیگران...

بله. محمدرضا غفاری پارتنر بی‌نظیری بود و به من بسیار کمک کرد. او از 19 سالگی مشغول فعالیت در عرصه بازیگری است و تجربیات خوبی دارد. دیگر بازیگران هم بی‌نظیر بودند و هر روز راهنمایی‌ام می‌کردند.

شما اختلاف سنی چندانی با شخصیت سارا ندارید. خودتان این دختر را چقدر شبیه خودتان می‌دانید؟ چقدر تصمیماتش را درک می‌کردید؟

سارا از من جوان‌تر بود و چند سالی اختلاف سنی داشتیم. با وجود این توانستم درکش کنم، چون بخش‌هایی از زندگی‌اش را در طول دوران دانشجویی‌ام تجربه کرده بودم و می‌توانستم او را بفهمم.

فکر می‌کنید او چقدر شبیه نسل دختران امروز است؟

به نظرم هنوز بخش زیادی از دختران جامعه ما ساده، خام و بی‌تجربه هستند. گاهی حتی زودباوری می‌کنند و اتفاقاتی برایشان می‌افتد. لذا سارا شبیه به دختران این جامعه است.

شما در این مدت هم سینما را تجربه کرده‌اید و هم تلویزیون. شانسی که گاهی اوقات برای بازیگران شناخته شده‌تر به این آسانی به دست نمی‌آید و آنها سال‌ها فقط در یک حوزه می‌مانند. این قضیه برایتان چه حسی دارد؟

بسیار عالی بود. هم آقای اسعدیان و هم برادران محمودی هر دو تیمی فوق‌العاده حرفه‌ای داشتند و این تجربه برای من خیلی خوب بود. همان تجربه‌ای را که سر کار آقای اسعدیان کسب کرده بودم در مدت زمانی کوتاه سر این سریال دوباره از نو آموختم و هر دو کار برایم به یک اندازه ارزشمند بود. احساس می‌کنم بازیگری الانم حتی با قبل از بازی در سایه‌بان تغییر پیدا کرده است و زمین تا آسمان فرق دارد.

و البته قطعا حضور در رسانه تلویزیون موجب شده است چهره‌تان برای مخاطبان خیلی بیشتری شناخته شود؛ همین‌طور است؟ بازخوردهایی که از جانب مخاطبان می‌بینید چیست؟

بله. مخاطبان مجموعه را می‌بینند و نسبت به آن بازخورد دارند. میزان دنبال‌کننده‌هایم هم در صفحات اجتماعی رو به افزایش است و نشان می‌دهد مخاطبان با من آشنایی پیدا کرده‌اند.

دوست دارید ادامه مسیر بازیگری‌تان چگونه طی شود؟ دلتان می‌خواهد در تلویزیون ادامه فعالیت دهید یا سینما؟

ترجیح می‌دهم سراغ تجربه‌ای بروم که باعث قوی‌تر شدنم باشد و چیزهایی تازه در این مسیر به من بیاموزد. این‌که این تجربه در قالب سینما باشد یا تلویزیون، خیلی برایم تفاوتی ندارد و در هرکدام ویژگی‌هایی را می‌بینم.

پس در واقع نقش برایتان مهم‌تر است.

همین‌طور است.

و بیشتر به دنبال چه نوع نقش‌هایی هستید؟

دلم می‌خواهد همه نوع نقشی را تجربه کنم. مخصوصا نقش‌هایی که از خودم فاصله بیشتری دارند و دور هستند.

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی