1396/10/11 |
11:30 |
شناسه خبر: 42604

نگاهی به سریال شبکه دو «سایه بان»

تلنگری به روزمرگی های ما

گروه تلویزیون – زینب علیپور: پرداختن به معضلات و مشکلات کارگردان و بحث رفاقت ها و جوانمردی ها موضوع اصلی مجموعه «سایه بان» را شکل می دهد. مجموعه ای به کارگردانی و تهیه کنندگی برادران محمودی که پیش از این تجربه ساخت و تولید مجموعه تلویزیونی جدی و خانوادگی بدین شکل آن هم ۵۰ قسمتی را نداشتند که البته شروع خوبی برای آنان در این زمینه محسوب می شود.
به تصویر کشیدن دردها و روزمرگی های دو جوان به نام سعید و سهراب که تمام تلاش خود را برای بقای خانواده و زندگی می کنند، در کنار مسوولیت هایی که بر گردن خود دارند، باعث شده تا شخصیت های این مجموعه برای مخاطبان باورپذیر باشد و هر بیننده ای با دیدن این سریال با کاراکترهایش همذات پنداری کند.
گرچه در فیلم «چند متر مکعب عشق» نیز نگاه این دو برادر به مشکلات مردمی بود که کاملا زندگی معمولی دارند و جنس آدم هایش شبیه به آدم های جامعه خودمان است. همین نگاه واقع بینانه باعث شده تا اثری که می سازند، با حال و هوای جامعه نزدیک باشد و همین قرابت باعث جذب مخاطبان این سریال شود.
سعید نمونه یکی از جوانانی است که در در این جامعه زندگی می کنند و به هر دری می زنند تا بتوانند از پس مخارج خود و خانواده شان بربیایند. از طرفی غرور و مردانگی سعید این اجازه را به او نمی دهد که مقابل برادر همسرش سر خم کند.
سهراب نیز نمونه یک جوان سر به راه و بچه خلف خانواده است که با وجود مشکلاتی که پیش رو دارد، تمام پس اندازش را پای رفاقتش با سعید می گذارد. آن هم در شرایطی که خواهرش در شرف ازدواج است و دختر جوانی چشم انتظار او تا بتواند شرایط زندگی با او را فراهم کند.
مشکلات کارگاه و ورشکستگی صاحب کارگاه نیز در این میان مزید برعلت می شود. همین امیدی که در دل و نگاه سهراب وجود دارد و موج می زند، می تواند الگوی خوبی برای عده ای از جوانان باشد که در هنگام قرار گرفتن در چنین شرایطی همه چیز را نابود شده می بینند و سرخورده و نا امید می شوند.
یکی از نکات مثبت این سریال همین امیدواری و توکل سهراب به رحمت خدا و اعتماد به تلاش و توانایی خودش است. ضمن اینکه خانواده دوستی یکی از مهمترین مقوله هایی است که به دلیل برخی مسائل در خانواده ها کمرنگ شده است و این سریال تلنگری به آنان است. نگرانی و مسوولیت پذیری سهراب در قبال مادر و خواهر و برادرش و حتی دوستش سعید یکی از ارزش های فراموش شده ای است که کمتر در سریال ها شاهد هستیم. بابک برادر کوچکتر هم با توجه به سن و سالی که دارد و آرزوهایی که در سر می پروراند، در مقابل وسوسه هایی که پیرامون وی وجود دارد توانسته مقاومت کند و او نیز به فکر فراهم کردن آسایش و رفاه برای مادر و خواهرش باشد؛ اما نه به هر قیمتی.
حتی کاراکتر ناصر با بازی کامران تفتی که یکی از کاراکترهای خاکستری این داستان به حساب می آید هم به قدری دلبسته و نگران آینده خواهرش است که برای رفاه و آسایش او دست به هر کاری می زند.
رفاقت، وفاداری، عشق، امیدواری، خانواده دوستی، توکل و بسیاری از این مفاهیم ارزشی در این سریال نمود پیدا کرده اند تا برخی مسائل و نکات فراموش شده را به ما یادآوری کنند. به ما که درگیر روزمرگی های زندگی شده ایم و فضای مجازی هم مزید برعلت شده است و کمتر به این مسائل آگاهانه و گاهی هم نا آگاهانه اهمیت می دهیم.
در کنار فیلمنامه و داستانی که در این سریال روایت می شود، انتخاب بازیگران نیز به درستی انجام شده است که یکی از ویژگی های مثبت برادران محمودی در این کار است. چیدمانی از بازیگران جوان و چهره های بعضاً نا آشنا اما با استعداد از جمله مجتبی پیرزاده در کنار پیشکسوتان این عرصه چون امین تارخ و بهزاد فراهانی سر و شکل خوبی به داستان داده است. بازیگران سر جای خود قرار گرفته اند و به خوبی هم توسط کارگردان هدایت شده اند.
صدای محسن چاووشی نیز که به درستی روی این سریال نشسته است و نخستین تجربه تیتراژخوانی سریالش را با این کار تجربه کرد، یکی دیگر از نکات مثبت این مجموعه است. گرچه پیش از این تیتراژ یک برنامه تلویزیونی را اجرا کرده بود و در سریال «دیوار به دیوار» نیز بازیگران دابسمش با یکی از آهنگ های وی اجرا کردند، اما «سایه بان» نخستین تجربه تیتراژ خوانی سریال چاووشی است که بسیار هم صدا و ترانه ای که خوانده روی سریال نشسته است و تاثیرگذاری آن را افزایش داده است.
در نهایت اینکه با توجه به شرایط این روزهای تلویزیون و باز هم تاکید می کنم فاصله ای که بین مردم و این رسانه به دلایلی افتاده است، «سایه بان» یک اثر خوش ساخت و خانوادگی است که مخاطب به راحتی توانسته است با آن ارتباط برقرار کرده و شخصیت های داستان را تا پایان همراهی کند. فقط باید منتظر ماند و دید که برادران محمودی چه پایان بندی را برای سریال خود در نظر گرفته اند.

ارسال نظر
captcha
مطالب مرتبط
نظرسنجی