1397/7/3 |
09:17 |
شناسه خبر: 42964

«نشان ارادت» برند محرمی تلویزیون است

«نشان ارادت» را می‌توانیم یک برند تلویزیونی برای ایام محرم بدانیم. «نشان ارادت» نگین تلویزیونی در محرم خواهد بود. البته ممکن است شبکه پخش آن عوض شود، اما هر سال با همین حال‌وهوا روی آنتن خواهیم رفت

ماه محرم مانند دیگر مناسبت‌های مذهبی برای تلویزیون ایام ویژه‌ای است و برنامه‌سازان برای جذب مخاطب بیشتر اقدام به تولید آثاری با موضوع و محوریت عاشورا می‌کنند و به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به ایثارگری‌‌های امام حسین(ع) و ۷۲ از یارانش می‌پردازند. در این میان برخی از برنامه‌‌ها روایتی داستان‌گونه دارند و در قالب قصه به این واقعه تاریخی-مذهبی می‌پردازند و برخی دیگر نیز گفت‌وگومحورند و نسبت به ماجرا رویکردی تحلیلی دارند. در ماه محرم امسال نیز برنامه‌‌های متنوعی به روی آنتن شبکه‌‌های مختلف سیما رفته‌اند و بازخوردهای متفاوتی داشته‌اند و باید دید در ادامه کدام یک مورد رضایت مخاطب قرار خواهد گرفت.

در این میان، برنامه «نشان ارادت» یکی از آثاری است که به‌تازگی به روی آنتن شبکه دو سیما رفته و طی شب‌‌های محرم و صفر از رسانه ملی پخش خواهد شد. این برنامه با حضور هنرمندان و ورزشکاران تلاش دارد نگاهی متفاوتی به امام حسین(ع) و عشق او داشته باشد. پویان هدایتی؛ تهیه‌کننده و طراح برنامه «نشان ارادت» درباره چندوچون این اثر تلویزیونی با «صبا» گفت‌وگو کرد.

 

در ابتدا برایمان راجع به این برنامه توضیح دهید.

«نشان ارادت» در شصت قسمت ۳۰دقیقه‌ای تهیه شده است که مهمان‌‌های برنامه به‌تنهایی در قاب تصویر حضور خواهند داشت و مجری برنامه که خانم منا اورعی این کار را برعهده خواهد داشت، پشت دوربین از مهمان‌‌های برنامه سوالاتی می‌پرسد.

مهمان‌‌های برنامه از چه طیفی هستند؟

از طیف‌‌های مختلف سیاسی، هنری و ورزشی روی صندلی این برنامه حضور داشته‌اند و در ساخت این کار به یک طیف از جامعه بسنده نکرده‌‌ایم.

چه آیتم‌‌هایی را برای این کار ساخته‌اید؟ برای ساخت آیتم‌‌ها به نوآوری هم رسیده‌اید؟

برای این برنامه آیتم‌‌های متفاوت و نویی در نظر گرفته‌‌ایم. برای اولین بار در این برنامه از شمرخوان‌‌ها در تعزیه دعوت کرده‌ایم. قرار است در این برنامه سراغ خشکشویی‌‌هایی برویم که در ایام عزاداری، لباس‌‌های عزاداران را رایگان می‌شویند. یا گزارش مردمی‌‌های متفاوتی را تدارک دیده‌ایم. در شب عاشورا با هیات علی پروین بزرگوار همراه شدیم.

شما علاوه بر این‌که تهیه‌کنندگی این کار را برعهده دارید، طراح کار هم هستید، چطور به این طرح رسیدید؟

من در ساخت برنامه‌‌های مناسبتی و ازجمله برنامه‌‌های محرمی یک فرمول را در نظرم می‌گیرم، آن هم این است که این برنامه‌‌ها باید جای حرف دل باشند. این که امام حسین(ع)، امام تیپ و قیافه نیست. ما نباید امام حسین(ع) را در سه ماه آخر زندگیشان خلاصه کنیم. یک جمله کاملا کلیشه‌ای را به کار می‌برم «امام حسین(ع) مردی است، برای تمام فصول» من سال گذشته هم برنامه «حب‌الحسین» را برای شبکه دو سیما کار کردم و با همین ریتم طرح آن برنامه را نوشتم.

چه مدت مشغول ساخت این برنامه بوده‌اید؟

این برنامه چند ماه پیش‌تولید داشت، بعد از پیش‌تولید مشغول ضبط آیتم‌‌ها شدیم، کار ضبط آیتم‌‌ها یک ماه وقت گرفت. تقریبا بیست روز هم به‌صورت فشرده گروه سازنده این کار مشغول ضبط برنامه بودند. تدوین این برنامه هم‌زمان انجام می‌شد و هنوز هم ادامه دارد. از همین جا از عوامل این برنامه به‌خصوص آقای محمدعلی بای کارگردان این کار تشکر می‌کنم.

این برنامه قرار بود از شبکه نسیم پخش شود، چه شد به شبکه دو رسید؟

تغییر شبکه به‌خاطر دو موضوع بود؛ اول این‌که برنامه‌‌های تولیدی در شبکه نسیم همه در گروه سرگرمی بودند و دومین موضوع کنداکتور شبکه نسیم بود. زمان برنامه ما بیشتر از کنداکتوری بود که شبکه خالی داشت. به همین سبب از شبکه دو سیما پخش شد. مدیران شبکه دو سیما بسیار از این برنامه استقبال کردند.

این‌که مجری برنامه را در قاب تصویر نمی‌بینیم دلیل خاصی داشت؟

بله، خانم اورعی که از نوشتن طرح برنامه همراه ما بودند گوینده خبر هستند و ایشان مجوز پخش تصویر در قاب اجرا را نداشتند و چون ایشان از زیر و بم کار کاملا باخبر بودند بهترین گزینه برای پرسش از مهمانان بودند. فکر می‌کنم بد هم نشد یک قالب نویی است در برنامه‌‌های تاک‌شو.

محمدعلی بای به‌عنوان کارگردان چقدر توانست در پرداخت به موضوع کمک کند؟

محمدعلی بای را که از سال‌ها قبل می‌شناختم، ایشان یکی از کاربلد‌‌های این عرصه هستند. خیلی وقت‌‌ها خطی را در ساخت برنامه می‌دادند که می‌توانست برنامه را چند قدم جلو‌تر ببرد و در تمام طول ساخت کار شاهد ایده‌‌های جدید از ایشان بودیم.

این روزها تهیه‌کنندگانی که برنامه‌‌های مناسبتی می‌سازند را متهم به ارگانی‌بودن می‌کنند، سخت نیست برنامه‌ای را بسازید که ممکن است مخالف‌‌های این‌چنینی داشته باشید؟

به نظرم عشق به امام حسین(ع) فراتر از این حرف‌‌هاست، این‌که بخواهیم همه را با یک چوب بزنیم به دور از تمدن و فرهنگ اجتماعی است. دوم این‌که وقتی برنامه‌ای به دور از شوآف‌‌های مرسوم در برنامه‌‌های مناسبتی عمل کند را نمی‌شود متهم کرد. به‌هرحال در این سال‌ها یاد گرفته‌‌ایم با موافق‌‌ها و مخالف‌‌ها همراه شویم.

به‌عنوان تهیه‌کنندگی که صبغه‌ای در ساخت برنامه‌‌های مناسبتی دارید بگویید، ساختن کار‌‌های مناسبتی سخت است؟

ساخت کار‌‌های مناسبتی مثل راه رفتن روی لبه تیغ است، اگر برنامه با شوآف همراه شود مخاطب برنامه را پس می‌زند. اگر به نکات ظریف توجه نکنیم خوراک غلط به مخاطب داده‌ایم. به‌هرحال در کارهای مناسبتی باید مواظب باشیم قرار است بعد از پایان برنامه یک خط فکری را وارد جامعه کنیم.

سازمان عتبات عالیات به شما در ساخت این برنامه کمک کرده است؟

بله، کمک‌‌های سازمان عتبات باعث بهتر عرضه شدن این برنامه شد. آقای حسین پلارک؛ رئیس سازمان عتبات خیلی به ساخت این برنامه کمک کردند و حتی چند روز پیش از پشت‌صحنه این برنامه بازدید کردند.

می توانیم «نشان ارادت» را یک برند تلویزیونی هرساله برای ایام محرم بدانیم؟

بله، «نشان ارادت» را می‌توانیم یک برند تلویزیونی برای ایام محرم بدانیم. «نشان ارادت» نگین تلویزیونی در محرم خواهد بود. البته ممکن است شبکه پخش آن عوض شود، اما هر سال با همین حال‌وهوا روی آنتن خواهیم رفت.

راجع به سفر کربلا در انتهای برنامه هم توضیح دهید، این روز‌‌ها زیاد در اخبار راجع به این موضوع حرف زده می‌شود؟ همان طور که قبلا هم اشاره کردم سازمان عتبات عالیات این برنامه را حمایت می‌کند. به همین خاطر با حمایت این سازمان قرار است بعد از ایام ماه محرم و صفر کاروانی با مهمانان برنامه و عوامل کار به سمت کربلا داشته باشیم.

قرار است بعد از محرم و صفر برنامه جدیدی بسازید؟

برای پس از این دو ماه چند طرح پیشنهاد شده است که در حال بررسی آن‌ها هستم. شاید با همین گروه سازنده «نشان ارادت» یک برنامه جدیدی ساختیم.


فائزه علیمردانی

http://khabargozarisaba.ir/fa/news/57719

ارسال نظر
captcha