1398/12/13 |
12:24 |
شناسه خبر: 43414

از شخصیت‌های سیاه و سفید هاشم و سهراب تا مابه‌ازای بیرونی شخصیت خندان

سارا خسروآبادی، محمد محمود سلطانی و روح‌الله صدیقی گروه نویسندگان سریال «از سرنوشت» در فصل اول و دوم در کافه‌خبر از چگونگی شکل‌گیری ایده تا طراحی فیلمنامه این سریال گفتند

شبکه دو /

 

فاطمه پاقلعه‌نژاد: «از سرنوشت» نام سریالی است که فصل دوم آن به تازگی به پایان رسیده است. سریالی که ماجرای دو دوست با شرایط خاص را روایت می‌کند. دو پسربچه‌ای که در یک پرورشگاه زندگی می‌کنند و مخاطب با کودکی‌ها و دغدغه‌های آنها تا بزرگسالی همراه می‌شود. این سریال که فصل اول آن را محمدرضا خردمندان و فصل دوم را علیرضا بذرافشان کارگردانی کردند حالا به پایان فصل دوم رسیده و گفته می‌شود فصل سوم آن در سال آینده پخش خواهد شد. یکی از نکات مورد توجه در سریال «از سرنوشت» قصه سرراست و بدون جنجال و در عین حال دغدغه‌مند این سریال بود. قصه‌ای که با کمترین باگ روی آنتن رفت و مخاطب را با خود همراه کرد. به همین دلیل در پایان فصل دوم با سارا خسروآبادی، محمد محمود سلطانی و روح‌الله صدیقی به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 

در «از سرنوشت» تیم نویسندگان داریم. معمولش این است که یک سرپرست گروه نویسندگان یا یک نویسنده دیالوگ‌ها داریم ولی در این سریال حداقل در تیتراژ چنین تقسیم‌بندی نمی‌بینیم. این همکاری چگونه بود؟

 

روح‌الله صدیقی: ما در سریال «دیوار شیشه‌ای» یک تجربه همکاری داشتیم و برای این کار هم من و محمد طراحی قصه را شروع کردیم. ایده‌ای که محمد داشت را پرورش دادیم، به یک قصه رسیدیم و آن را تصویب کردیم. بعد از تصویب شدن قصه برای اینکه سرعت و کیفیت کارمان بالاتر برود و هم با تمرکز بیشتری کار کنیم، تصمیم گرفتیم با خانم خسروآبادی و آقای کرمی همکاری داشته باشیم. برای فصل اول و دوم خانم خسروآبادی به جمعممان اضافه شد. ما سیناپس‌ها را می‌نوشتیم و طراحی را جلو می‌بردیم و خانم خسروآبادی فیلمنامه را می‌نوشت. منتهی برای اینکه نگاه‌هایمان همسو شود ماجراهای جالبی داشتیم. به هرحال یکدست شدن نگاه سه نفر نویسنده کار ساده ای نیست و ما با اینکه قبلا هم در یک سریال اپیزودیک با هم همکاری کرده بودیم و با سلایق هم آشنا بودیم اما به هرحال سر این کار چون یک کار دنباله دار بود چالش های زیادی داشتیم. باید به یک نگاه مشترک می رسیدیم. بارها بحث کردیم، بازنویسی کردیم و روی کاراکترها و فضای فیلمنامه کار کردیم تا بالاخره به آن نگاه مشترک رسیدیم. حتی گاهی یکی از قسمت ها یا بعضی سکانس ها چندین بار بازنویسی و طراحی می شد. مثل قسمت سه که چندین بار نوشته شد.

 

محمد سلطانی: شاید لذت‌بخش‌ترین کار گروهی که نوشتم همین کار بود و الان خیلی هم از پخش آن خوشحالم. هم روح‌الله هم خانم خسروآبادی طراحی بلدند و دیالوگ‌نویس‌های درجه یکی هستند. ما به یک اندازه مهارت داشتیم و در عین حال هر کدام ویژگی‌هایی داشتیم که این تبدیل به منیت نشد. در فصل اول و دوم رنگ‌آمیزی کاراکترها خیلی به عهده خانم خسروآبادی بود. ما ۵۰صفحه طراحی داشتیم، خانم خسروآبادی خواندند، بعد سیناپس قسمت به قسمت می‌فرستادیم. ایشان گاهی سیناپس‌ها را به چالش می‌کشیدند و ما آن را تغییر می‌دادیم. فیلمنامه نیز به همین شکل بود و بعد از نگارش با هم تعامل می کردیم و تغییراتی اعمال می شد. اگر الان  کار به جهت قصه و شخصیت پردازی از نگاه مخاطب کیفیت خوبی داشته، به خاطر همین پاسکاری است که صورت می‌گرفت. اینجا هیچ‌کس سرپرست نبود، هیچ‌کس از آن یکی بالاتر نبود و همه همدیگر را قبول داشتیم. این نگاه در کار گروهی خیلی مهم است.

 

پس اینکه می‌گویند ما کار گروهی و تیمی بلد نیستیم درست نیست؟

 

محمد سلطانی: بله. من این کار را خیلی دوست داشتم و از این همکاری خیلی لذت بردم.

 

سارا خسروآبادی: کار تیمی به معنای این است که فقط همدیگر را تایید کنیم، همانطور که قرار نیست مدام یکدیگر را زیر سوال ببریم. اما به چالش کشیدن خیلی مهم است و لازمه ی این کار است تا اثری که نوشته می‌شود کمترین ایرادها را داشته باشد. اصلا برای همین است که فیلمنامه نویسی باید گروهی انجام شود. مثلا وقتی از سیناپس و طراحی وارد فیلمنامه می‌شوی همیشه چالش برانگیز است، چه خودت طراح سیناپس باشی یا دیگری. یک سری چیزها در طراحی آدم می‌بیند ولی بعد وقتی روی کاغذ می‌آید ممکن است تغییرات زیادی پیدا کند.ظرایفی به آن اضافه شود یا چیزهایی کم شود. به خصوص شخصیت‌پردازی خیلی روی کاغذ اتفاق می‌افتد. سر همه اینها بحث می کردیم اما در نهایت آن چیزی را که به نفع کار بود انتخاب می کردیم. نه چیزی که منیت و خودخواهی خودمان را راضی کند. همین بخش آخری که گفتم اصلی ترین مانع انجام کارهای تیمی ست.

 

 

ادامه این گفتگو را در لینک زیر دنبال کنید.

 

https://www.khabaronline.ir/news/1358534/

ارسال نظر
captcha