1399/1/6 |
12:26 |
شناسه خبر: 43463

پیشنهادهای عموپورنگ به کودکان در دوران قرنطینه

داریوش فرضیایی با هشدار نسبت به اینکه بچه‌ها را در معرض اخبار این بحران قرار ندهیم و با مطرح کردن پیشنهادهایی برای سرگرمی کودکان در وضعیت قرنطینه، گفت: کودکانه و صادقانه این مبحث را برایشان توضیح بدهید

شبکه دو /

 

 

به گزارش ایسنا، داریوش فرضیایی که با برنامه «فرش بنفشه» رادیو ایران گفت‌وگو می‌کرد، گفت: خودم به شخصه به توصیه همه عزیزان به ویژه افرادی که صاحب نظر هستند از جمله دوستان پزشکم و کسانی که تلاش می‌کنند برای مردم و این اخبار را منتشر می‌کنند سعی کردم در این ایام در خانه بمانم. می‌دانید که امسال حال و هوای عید ما با قبل فرق دارد. می‌توانیم از طریق تلفن یا در فضای مجازی برای دوست و آشنا و فامیل یا حتی نزدیک‌ترین فرد زندگی‌مان پیام بفرستیم. اما به نظر من این دید و بازدیدها کم شود خیلی برای سلامتی ما و بزرگ‌ترهای ما واجب، مهم و تاثیرگذار است.

 

 

این مجری و برنامه ساز کودک در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر، به نظر من باید از فضایی که پیش آمده است استفاده کنیم. سال متحول شده است، ما هم متحول شویم. نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کنیم تا هیچ اتفاقی برای نزدیک‌ترین فرد خانواده و خودمان نیفتد. درست است که مدتی از این بیماری گذشته است، اما من اگر به این بیماری اشاره می‌کنم و بیشتر صحبتم در این باره است، چون کماکان درگیرش هستیم. من دوست دارم که جوری نشود که دو یا سه ماه آینده بگوییم ای کاش در خانه می‌ماندیم. ای کاش نزدیکانمان را بیرون نمی‌بردیم. ای کاش به دیدن نزدیکان نمی‌رفتیم. همدیگر را نمی‌بوسیدیم. به هم دست نمی‌دادیم. طوری نشود که حسرت بخوریم که الان دیگر نیستند که ببوسیم یا بغلشان کنیم. باید رعایت کنیم.

 

او اظهار کرد: بچه‌هایی که صدای من را می‌شنوند می‌گویم، بچه‌ها عیدتان مبارک باشد. شما الان می‌توانید کتاب بخوانید. بازی‌های قشنگ را در خانه در این روزها تجربه کنید. زمان ما اینترنت نبود. بازی‌های فکری مثل منچ و اسم فامیل بود. خیلی بازی‌های قشنگ مثل قایم باشک بود که پدر و مادرها می‌توانند با شما بازی کنند و به شما یاد بدهند. برای کتاب خواندن فرصت خوبی دارید. نقاشی کشیدن کاردستی درست کردن، بچه‌ها در این روزها و در این فرصت پیش آمده می‌توانید استعدادهایتان را کشف کنید. اصلا حوصله‌تان سر نمی‌رود. چون دوست دارید در کنار پدر و مادر سالم بمانید. بچه‌ها می‌دانید که بزرگ‌ترین دشمن ما بزرگ‌ترها این است که در معرض هوای آلوده و ویروس قرار بگیریم. برای شما هم اینطور است. اما پدر و مادر بیشتر در معرض خطر هستند. اگر بخواهند بیرون بروند یا شما را بیرون ببرند. شما قطعا دوست ندارید مامان یا بابا مریض شوند. شما هم بنابراین درست تصمیم بگیرید. تصمیمتان این باشد که در خانه بمانید. شاد و قبراق کارتون تماشا کنید. کتاب بخوانید و بازی کنید. از این طریق استفاده کنید از زمانی که برای شما فراهم شده است.

 

وی یادآور شد: من به عنوان کسی که با مادر زندگی می‌کنم، به انضمام یک پرستار که مادر دارد، اینطور وقت مادرم را پر می‌کنم که با آشناها صحبت می‌کنند. از طریق واتس اپ با برادر و خواهرها تماس تصویری برقرار می‌کنم و صحبت می‌کند و دلش باز می‌شود. تلویزیون تماشا می‌کند. کنار هم وقت می‌گذرانیم. خیلی خوب است و غیر از این نمی‌توانیم کاری بکنیم. همین که بتوانیم احوال بزرگ‌ترها را تلفنی جویا شویم، حوصله‌شان سر جایش می‌آید. ولی اگر بخواهیم اهمال کاری کنیم و فراموششان کنیم نمی‌شود. آنها تحت هیچ شرایطی بیرون هم نمی‌توانند بروند و برای کارهای ضروری هم من باید بروم. او دلش می‌گیرد. بنابراین مسئولیت ما بیشتر می‌شود. کاری کنید که حوصله بچه‌ها هم سر نرود. مادر من کسی است که خیلی سواد ندارد اما دوست دارد برایش کتاب بخوانم. یکسری فایل‌های صوتی را برایش می‌گذارم گوش می‌کند و کیف می‌کند. سعی می‌کنم فضا را برایش آرام و دور از دغدغه فراهم کنم. از سوی دیگر حقیقت اینطور است که اجازه نمی‌دهم کسی به منزلمان بیاید. صادقانه بگویم رفت و  آمد را محدود کرده‌ام. ممکن است کسی نداند و مبتلا باشد. دلتنگی یک طرف اما نکات ایمنی و بهداشتی خیلی مهم تر است.

 

او همچنین درباره ایده‌هایش برای برنامه‌سازی در سال ۹۹ گفت: قرار بود درگیر کاری بشویم و متاسفانه به خاطرکرونا که اتفاق افتاد دست نگه داشتیم. کار ما از یک  شکل و شمایل تازه‌ای برخوردار بود. جدیدتر بود. باید بعضی جاهایش را به قول خودمان بازنگری کنیم تا یک تغییراتی درآن ایجاد شود. اما مطمئن باشید که این بحث کرونا و بیماری فرصت خوبی شد تا همه کسانی که برنامه ساز هستند، ایده‌های نو خلق کنند و به راه کارهای جدید دست پیدا کنند تا اگر روزی خدای نکرده اتفاقی از این دست بیفتد، باید چه کنیم تا مردم سرگرم شوند و سعی کنیم کمترین استرسی را به خودشان راه بدهند و در این میان بچه‌ها فدا نشوند. چون بچه ها در آینده این روزها را فراموش نخواهند کرد. این را با بزرگ ترها می‌گویم که بچه ها را در معرض اخبار این بحران قرار ندهید. کودکانه و صادقانه این مبحث را برایشان توضیح بدهید. درست است ما ابعاد مختلفی از این بیماری را می شناسیم. ولی بچه ها هیچ چیزی درباره این ویروس نمی دانند. اگر قرار است توجیه شوند و یاد بگیرند با کلمات کودکانه و با زبان کودکانه از این خطر مطلعشان کنیم.

 

او در پایان گفت: سفره هفت سین را خودمان چیدیم. پارسال خودم چیدم، امسال هم خودم چیدم. مثل هر سال شادی و امید وجود دارد، فقط باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم. هیچ تغییری نکرده است فقط باید رعایت کنیم. انسان با امید زنده است. باید به هم دلداری بدهیم و همراه هم باشیم. سبزه عید را مادرم سبز کردند، سبزه گندم گذاشتیم.

 

برنامه رادیویی «فرش بنفشه» به تهیه کنندگی زهرا قائدی و محمد اسماعیل‌پور  هر روز ساعت ۱۷ از رادیو ایران پخش می‌شود.

 

ارسال نظر
captcha