درباره شبکه

شبکه دو

شبکه دو سیما، از مجموعه شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و یکی از دو شبکه اولیه تلویزیون در ایران است. مأموریت این شبکه خانواده و زندگی است و به همین دلیل در تقسیم‌بندی‌های شبکه‌های سیما گاه به همین نام یعنی «شبکه خانواده و زندگی» هم نامیده می‌شود. این شبکه در «تهران، میدان آرژانتین، انتهای خیابان الوند» قرار دارد.

 

تاریخچه

در سال 1341 اداره‌ای به نام ادارۀ آموزش فعالیت‌های سمعی و بصری در وزارت فرهنگ تشکیل گردید که بعدها با نام دفتر آموزش سمعی و بصری فعالیت‌های خود را ادامه داد. توجه به فیلم به عنوان یک رسانه آموزشی در سطح جهانی سبب گردید این اداره اقدام به تشکیل جشنواره‌های بین‌المللی فیلم‌های آموزشی کند.

تلویزیون آموزشی در سال 1344 زیر نظر وزارت آموزش و پرورش تأسیس شد و کار خود را بعد از دو سال، با پخش برنامه‌های درسی در زمینه فیزیک، شیمی، جبر، علوم طبیعی، زبان و دستور فارسی شروع کرد. هدف از پخش این برنامه‌ها جبران کمبود معلم‌های متخصص و جبران کمبود آزمایشگاه‌ها بود.

در سال 1352 تهیه برنامه‌های آموزشی به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران زیر عنوان «تلویزیون آموزشی» واگذار شد و برنامه‌های آموزشی با پخش دروس راهنمایی در سال 1353 دوباره شروع به فعالیت کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در فروردین 1358، کمیته‌ای متشکل از پنج نفر کارشناس سازمان، نخستین طرح تشکیلاتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را تهیه کردند. در این طرح «رادیو و تلویزیون ملی» به «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» تغییر یافت.

در سال 1360 به لحاظ تجربه آموزشی تلویزیون آموزشی و امکانات و نیروی انسانی متخصصی که در این شبکه وجود داشت، تلویزیون آموزشی به شبکه دو سیما به عنوان یک شبکه فرهنگی- آموزشی با پخش روزانه 3 الی 5 ساعت تغییرنام یافت و در ادامه، حدود دو دهه به عنوان شبکه فرهنگی سیمای جمهوری اسلامی، عهده‌دار اطلاع‌رسانی برای عموم مردم، به‌‌‌ ویژه برای علاقه‌مندان و متخصصان حوزه فرهنگ شد.

در سال 1389 تلاش‌هایی صورت گرفت تا این شبکه به عنوان شبکه تخصصی کودک و نوجوان تغییر ماهیت دهد، سپس با تعمیم این نگاه به شبکه کودک و خانواده، فعالیت‌های خود را پی گرفت. پس از آن از نو مأموریت یافت تا به عنوان شبکه اجتماعی و فرهنگی سیمای جمهوری اسلامی بیشترین میزان پخش برنامه‌های خود را به موضوعات اجتماعی، فرهنگی و اطلاعات عمومی اختصاص دهد. همچنین از مرداد 1390، پخش برنامه‌های این شبکه 24 ساعته شد و در نخستین روز دی ماه سال 1400، گرافیک و هویت بصری این شبکه بروزرسانی شد.

 

ساختار مدیریتی شبکه دو

از 24 اردیبهشت 1401 ، مدیریت شبکه دو به عهده آقای حامد بامروت‌نژاد است و آقای ناصر آراسته، قائم مقام ایشان و آقای مسعود ملکی مشاور مدیر شبکه هستند.

مدیر اطلاعات و برنامه‌ریزی شبکه، خانم مرضیه فرآورده است که همزمان سرپرستی واحد طرح و برنامه شبکه را به عهده دارد و سرپرست روابط عمومی شبکه و پیام نما نیز خانم سمیه فیروزفر می‌باشد.

 

گروه‌های برنامه‌ساز

این شبکه دارای هفت گروه برنامه‌ساز شامل «اجتماعی فرهنگی»، «خانواده»، «دانش و اقتصاد»، «کودک و نوجوان»، «فیلم و سریال»، «سیاسی»، «معارف» و واحدهای «تأمین برنامه»، «پخش» و «پیام‌نما» می‌باشد. همچنین خبرگزاری صدا و سیما تعدادی از بخش‌های خبری خود را از شبکه دو به روی آنتن می‌فرستد. این بخش‌های خبری شامل «اخبار جوانه‌ها» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 16، «خبر 20:30» هرشب به مدت نیم ساعت و «اخبار ویژه ناشنوایان» جمعه‌ها ساعت 13:30 است.

 

گروه اجتماعی فرهنگی

این گروه یکی از گروههای شبکه است و برنامه‌هایی برای بزرگسالان تولید می‌کند. قالب برنامه‌های این گروه را برنامه‌های گفتگومحور با رویکرد اجتماعی و فرهنگی تشکیل می‌دهد. برنامه‌ها و تولیدات این گروه در تمامی ساعات روز پخش می‌شود که در حال حاضر آقای سیدمجتبی موسوی بیوکی مدیر این گروه می‌باشد. برخی از برنامه‌های این گروه عبارتند از: «در انتهای الوند»، «اتاق صفر و یک»، «غوغای بی‌هیاهو» و...

 

گروه خانواده

این گروه برنامه‌هایی در حوزه سلامت خانواده‌ها با مضامین خانوادگی تولید می‌کند و قالب برنامه‌های این گروه را برنامه‌های گفتگومحور با رویکرد خانوادگی تشکیل می‌دهد. برنامه‌ها و تولیدات این گروه در تمامی ساعات روز پخش می‌شود که در حال حاضر خانم سمیه کاظم بیکی مدیر این گروه می‌باشد. برخی از برنامه‌های این گروه عبارتند از: «بالان»، «تازه شو» و...

 

گروه دانش و اقتصاد

این گروه برنامه‌هایی پیرامون مسائل اقتصادی و علمی تهیه و تولید می‌کند و مدیر آن رضا ابراهیمی است. برخی از برنامه‌های این گروه عبارتند از: «پلاک دو»، «نیم قرن حفاظت»، «طبیعت 360 درجه»، «نمادو» و...

 

گروه کودک و نوجوان

این گروه از قدیمی‌ترین گروههای شبکه است و برنامه‌هایی برای کودکان، نوجوانان و خردسالان تولید می‌کند. برنامه‌ها و تولیدات این گروه بیشتر در ساعات میانی صبح و عصر پخش می‌شود و در حال حاضر آقای فرید علی‌مردانی مدیر این گروه است. برخی از برنامه‌های این گروه عبارتند از: «دست کی بالا»، «با ما بیا»، «کافه بازی»، «انیمیشن‌های خارجی و تولیدی مرکز صبا» و...

 

گروه فیلم‌ و سریال

گروه فیلم و سریال شبکه دو عهده‌دار تولید و تهیه سریالهای فاخر خانوادگی، مناسبتی و.. است که در حال حاضر بهرنگ ملک محمدی مدیر این گروه است. در حال حاضر سریالهای «وضعیت زرد 2» و «آقای قاضی» از کارهای این گروه به شمار می‌رود.

 

گروه سیاسی

رسالت این گروه تولید برنامه‌هایی با مضمون سیاسی در مورد تاریخ سیاسی ایران و جهان و روابط سیاسی ایران با سایر کشورها و مسائل سیاسی داخلی مثل انتخابات و... است. مدیر این گروه سیدمهدی شیخ الاسلامی است و در حال حاضر علاوه بر تولید مستندهای مناسبتی، برنامه «بدون مرز» را بر روی آنتن شبکه دارد.

 

گروه معارف

تهیه برنامه‌های مذهبی در مناسبت‌های مختلف مذهبی از وظایف و رسالتهای مهم این گروه است که در حال حاضر محمد بیطرف مدیر این گروه می‌باشد. برنامه‌های در حال پخش این گروه عبارتند از: «به تو از دور سلام (دعای ندبه)»، «از آسمان»، «مسابقه بزرگ احکام محیا»، «آیینه خانه» و...

 

واحد تأمین برنامه

این واحد دارای دو بخش تأمین برنامه داخلی و خارجی است که به خرید فیلم‌ها و سریال‌های خارجی و همچنین فیلم‌های سینمایی ایرانی برای پخش از شبکه می‌پردازد. واحد تأمین برنامه نسبت به پخش برخی برنامه‌های متنوع همچون ویدئوهای خنده‌دار، مستندها و… مبادرت می‌ورزد. در حال حاضر احمد معلم مدیر این واحد است.

 

واحد پیام‌نما

این واحد، محتوای پیام‌نما (تله تکست) شبکه دو را تولید می‌کند. بخش باشگاه پرواز (باشگاه مخاطبان) در صفحه 650 پیام نما یکی از پرطرفدارترین بخش‌های این پیام‌نما است که در روز های زوج بروزرسانی می‌شود و در آن مخاطبان در بخش‌های مختلف این باشگاه با هم به گفتگو می‌پردازند؛ از دیگر بخش‌های این پیام نما می‌توان به صفیر سیمرغ (مجله معارفی)، یک سبد سیب (مجله پزشکی)، برگزیده اخبار ایران و جهان، قند و نبات (مجله ویژه کودک و خردسال)، اتاق تجربه (مجله ویژه تجربیات زندگی- خانه و خانواده)، جان کلام و کافه کتاب (مجلات کتابخوانی)، آشپزی عشقه (مجله ویژه آشپزی) و کلاکت (مجله ویژه سینما) اشاره کرد.