مشاهده خبر

فتحعلی‌بیگی به نوجوانان تعزیه آموزش می‌دهد

در این روزها که کرونا تغییراتی را در نحوه عزاداری ایام محرم ایجاد کرده است، برنامه «بر بال تعزیه» با هدف آموزش و اجرای تعزیه به کودکان می‌کوشد تا بخشی از این مساله را جبران کند.

به گزارش ایسنا، ویژه برنامه «بربال تعزیه» ۱۰ قسمت از یک مجموعه آموزشی به نام «هم سینمایی» به تهیه کنندگی روزبه گیلانی است. این برنامه یک برنامه تخصصی در حوزه سینمای نوجوان است که به مناسبت ایام محرم به صورت ویژه به آموزش تعزیه و تعزیه خوانی با حضور داود فتحعلی‌بیگی از استادان این حوزه، اختصاص دارد.

روزبه گیلانی ـ تهیه‌کننده ـ درباره ساخت این برنامه مناسبتی به ایسنا گفت: این برنامه داستان دو نوجوان است که دغدغه تعذیه دارند و به استاد برجسته تعزیه در ایران ـ داود فتحعلی بیگی می‌رسند. در هر قسمت از برنامه این استاد، فرازی از تعزیه را به کودکان آموزش می‌دهد و اجرای این تعزیه‌ها را در کنار تئاتری که خود آقای فتحعلی بیگی اجرا می‌کنند به نام تئاتر «عمو هاشم» در این برنامه می بینیم.

او در توضیح نام تئاتر عمو هاشم گفت: هاشم سیاح از تعزیه خوان‌های بنام ایران بوده است و قصه او را آقای فتحعلی بیگی اجرا می‌کند و بچه‌ها با این فضا آشنا می‌شوند و آموزش می‌بینند.

این تهیه کننده افزود: برنامه بر بال تعزیه پیوستی به فضای مجازی هم دارد و آموزش‌های تکمیلی و ارتباط با  نوجوان های تعزیه خوان در نقاط مختلف کشور را شامل می‌شود.

گیلانی با بیان اینکه بعد از محرم پنج قسمت ویژه برنامه هم برای هفته دفاع مقدس در نظر گرفته‌اند، گفت: در این ویژه برنامه هم به فیلم‌های ژانر دفاع مقدس که نوجوانان در آن‌ها حضور داشتند می‌پردازیم و بعد از آن پنج قسمت برنامه «هم سینمایی» با همان فرمت هفته‌ای یک برنامه  در حوزه سینمای نوجوان شروع می‌شود.

این تهیه کننده ادامه داد: در حوزه تعزیه ما برنامه مرتب و فاخری نداشتیم اما رویکردی که آقای جعفری جلوه، مدیر شبکه دو و خانم آذرهوش مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو داشتند باعث شد تا این‌کار را عملی کنیم. در این شرایط که بیماری همه‌ دنیا را فرا گرفته و مردم بیشتر در خانه هستند هر چقدر بیشتر بتوانیم برنامه‌های مناسبتی تولید کنیم قطعا نتیجه مطلوب تری خواهیم گرفت.

به گزارش ایسنا، در برنامه «بربال تعزیه» هم تعزیه‌خوانی اجرا می‌شود و هم آموزش داده می‌شود. مصاحبه‌هایی با بزرگان و قدیمی‌های این حوزه هم جزو بخش‌های این برنامه است.

این ویژه‌برنامه به کارگردانی محسن عامری هر شب حوالی هفت شب از شبکه دو سیما به روی آنتن می‌رود.

برچسب ها :

آخرین اخبار

میهمانان حضوری سه شنبه ۲۹ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی ویژه‌برنامه‌های ربیع‌الاول شبکه دو فیلم های سینمایی شبکه دو میهمانان حضوری دوشنبه ۲۸ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی «از سرنوشت» در راه آنتن راز ماندگاری «کلاه قرمزی» چیست؟ آغاز فصل سوم برنامه "عمو پورنگ" میزبان و میهمان برنامه مکث روز شنبه ۲۶ مهر ماه میهمانان حضوری یکشنبه ۲۷ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی میزبان و میهمان برنامه مکث روز جمعه ۲۵ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز پنجشنبه ۲۴ مهر ماه «تن‌های تنها» ویژه ایام پایان صفر روانه آنتن می‌شود میزبان و میهمان برنامه مکث روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه شبکه های تلویزیون همسفر آخرین روزهای غم انگیز صفر آغاز تصویربرداری «بچه مهندس۴» از آبان ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز سه شنبه ۲۲ مهر ماه میهمانان حضوری سه شنبه ۲۲ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی ویژه‌برنامه‌های شبکه دو به مناسبت رحلت حضرت رسول (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) میزبان و میهمان برنامه مکث روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه میهمانان حضوری یکشنبه ۲۰ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی میزبان و میهمان برنامه مکث روز شنبه ۱۹ مهر ماه ایرانیش محصول یک اتفاق ایرانی در تلویزیون روایت مهدی سلوکی از آرزوی بازی در نقش حضرت علی اکبر(ع) علی‌اکبر ولایتی در شبکه دو سیما از «طب سنتی» می‌گوید میزبان و میهمان برنامه مکث روز جمعه ۱۸ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز پنج شنبه ۱۸ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز پنجشنبه ۱۷ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه میزبان و میهمان برنامه مکث روز سه شنبه ۱۵ مهر ماه پخش سخنرانی‌‌های مذهبی و مرثیه‌سرایی اهل بیت (ع) در ایام اربعین «موکب‌خانه» به صورت (MC) از شبکه دو روانه آنتن می‌شود «کوی محبت» از کربلا ویژه ایام اربعین «بیگانه‌ای با من است» در راه پایان میهمانان حضوری سه شنبه ۱۵ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت «اربعین حسینی» میزبان و میهمان برنامه مکث روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه تلویزیون برای اربعین چه می کند؟ "موکب‌خانه" جای "تکیه‌خانه" در شبکه ۲ را گرفت مرور اخبار و حواشی فضای مجازی در «میخچه» سریال "بچه‌مهندس۴" کلید می‌خورد میهمانان حضوری دوشنبه ۱۴ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی میزبان و میهمان برنامه مکث روز یکشنبه ۱۳ مهر ماه قصه دختر بازیگری که والدینش به خاطر بیماری رهایش کردند میهمانان حضوری یکشنبه ۱۳ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی آدرس صفحه اینستاگرام شبکه دو میزبان و میهمان برنامه مکث روز شنبه ۱۲ مهر ماه میهمانان حضوری شنبه ۱۲ مهر برنامه در انتهای الوند صبحگاهی فتحعلی‌بیگی به نوجوانان تعزیه آموزش می‌دهد قصه جالب دختر نابینایی که در مقطع دکترا درس می خواند

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها