مشاهده خبر

در نشست مرکز مستند سوره مطرح شد؛ ساخت فصل دوم «همسایه‌های خوب»

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره در نشست تجلیل از سوژه‌های «همسایه‌های خوب» از ساخت فصل دوم این مجموعه مستند خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، نشست تجلیل از سوژه‌های مجموعه مستند «همسایه‌های خوب» به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی که محصول مرکز مستند سوره است، روز یکشنبه دهم مهرماه با حضور حمیدرضا جعفریان مدیرعامل سازمان سینمایی سوره، امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره، عوامل و سوژه‌های مستند در سالن کنفرانس سازمان سینمایی سوره برگزار شد‌.

در ابتدا مهدی شامحمدی تهیه‌کننده «همسایه‌های خوب» گفت: ما این پروژه را در چند استان جلوی دوربین بردیم اما امروز سوژه‌های ساکن تهران در کنارمان هستند. باید از امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند و سازمان سینمایی سوره تشکر کنم که شرایط تولید این مجموعه مستند را فراهم کردند که بتوانیم بر اساس انگیزه و دغدغه‌ شخصی‌مان تولیدی داشته باشیم و روی افراد به ویژه اطرافیانمان که شاید به هر دلیلی حالشان خوب نیست، تأثیر بگذاریم.

مهدی بخشی‌مقدم کارگردان «همسایه‌های خوب» دیگر سخنران این نشست بود که مطرح کرد: از همه سوژه‌های این مجموعه مستند که به ما اعتماد کردند و اجازه دادند از زندگیشان فیلم بسازیم‌، تشکر می‌کنم. در این روزها صحبت کردن از امید سخت شده است، اما ما نمونه‌های عینی آن را در سوژه‌هایمان می‌بینیم. امیدوارم این سوژه‌ها هر روز در جامعه تکثیر شوند و بیشتر از آن‌ها بیاموزیم.

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: از همراهی شبکه دو در پخش این مجموعه و یاسر فریادرس که پیش از من مدیریت مرکز مستند سوره را برعهده داشت، تشکر می‌کنم. آنچه که امروز در کشور ما در حال وقوع است، برای بنده به عنوان عضوی کوچکی از رسانه این معنا را دارد که نسبت به داشته‌های خودمان و به تصویر کشیدن آن‌ها باید اقدام کنیم. ما بیش از آنکه انسان‌های ناامیدی باشیم، بیشتر احساس ناامیدی داریم و یکی از جلوه‌هایی که کمک می‌کند این احساس از بین برود همان زحماتی است که سوژه‌های «همسایه‌های خوب» کشیدند.

وی ادامه داد: ما در مرکز مستند سوره بدین معتقدیم که کار خوب راه خود را پیدا می‌کند و باعث تکثیر حس و حال خوب می‌شود. سوژه‌های «همسایه‌های خوب» با همت و صدق نیت‌شان دست به کار خیر زدند که این اتفاق باعث تکثیر خوبی می‌شود. ما در این مجموعه مستند فقط مشکلات را به تصویر نکشیدیم بلکه کارهای خوب سوژه‌ها را به نمایش گذاشتیم.

مدیر مرکز مستند سوره تأکید کرد: در حقیقت نگاه به قهرمان‌های واقعی در کارهای ما جاری است و دوست داریم علمدار این حرکت باشیم که جامعه ما مثل همه جوامع اگر مشکلی هم دارد، از قهرمان‌هایی بهره می‌برد که خود راهشان را طی می‌کنند و به امثال ما احتیاج ندارند. اتفاقی که در مجموعه «همسایه‌های خوب» افتاد، این بود که ما ملتی هستیم که کنار هم هستیم.

مهریزدان در ادامه با اشاره به تولیدات جدید مرکز مستند سوره گفت: نیت‌مان این است که خوبی‌ها را در سطوح مختلف به نمایش بگذاریم. همسایه‌های خوب این ویژگی را داشت و طبق جلسه‌ای که با عوامل سازنده داشتیم به دنبال این هستیم که فصل دوم آن را تولید کنیم.

وی افزود: در سایر آثار این مرکز نیز دنبال این هستیم کسانی را که نماد پیش روندگی در جامعه ما هستند، به تصویر بکشیم. بر این اساس قصد داریم به سمت تولید داکیودرام پیش برویم. قهرمانان داکیودرام، قهرمانانی قابل توجه هستند. در حقیقت یکی از کارها مرتبط با قهرمان فضای پیشرفت و دستاورد است که با دست خالی و بدون پشتوانه تلاش کرده است.

مدیر مرکز مستند سوره تصریح کرد: قصد داریم کاری درباره شهید محسن فخری‌زاده بسازیم؛ شخصیتی که به دلیل فضای امنیتی و ترور شناخته نشد. همچنین پروژه دیگری که در ترسیم قهرمان‌ها داریم، قهرمان‌های معمولی نام دارد که به قصه کارآفرینان روستایی می‌پردازد.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: ما تلاش داریم براساس تکنیک و محتوا کارهای درجه یکی بسازیم. البته یگانه هدف ما در این مرکز تنها دیده شدن نیست، بلکه به دنبال تولید آثاری هستیم که جذابیت عام دارد و به لحاظ قصه‌گویی و روایت جذابیت داشته باشد. در حقیقت تلاشمان بر این است که به سمت کیفی شدن حرکت کنیم‌.

در ادامه نشست سوژه‌های «همسایه‌های خوب» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

شایان اسدی مربی کودکان اوتیسم و سندروم داون مطرح کرد: آرزو می‌کنم حال دل مردم بهتر از قبل شود و همچنین امیدوارم لیاقت کلمه قهرمان را داشته باشیم‌‌. در مدتی که کنار عوامل مجموعه مستند بودم، این احساس به من دست داد که همسایه‌های خوب یک خانواده است و این مجموعه مستند اولین پروژه‌ای بود که درباره فعالیت‌هایم توضیح دادم.

طاهره خاوری مدیر انجمن دوستداران کودک پویش نیز گفت: در انجمن دوستداران کودک پویش فضایی برای همه کودکان به دور از اینکه بگوییم چه ملیتی دارند، فراهم کردیم و هدف‌مان این است که حق و حقوق بچه‌ها را که یکی از آن‌ها آموزش و توانمندسازی است، برآورده کنیم.

ناهید باقری جهادگر کوره‌های آجرپزی در سخنانی تصریح کرد: امیدوارم برنامه‌هایی شبیه به «همسایه‌های خوب» بیشتر ساخته شود چرا که به دنبال آگاه‌سازی افراد بود. در حقیقت بزرگترین کاری که انسان‌ها می‌توانند انجام دهند، آگاه‌سازی است چراکه ما در حاشیه شهرهای بزرگ در کنار فقر اقتصادی، فقر فرهنگی داریم و باید همزمان بدان رسیدگی شود‌. ناگفته نماند که سرمایه‌گذاری روی بچه‌ها سرمایه‌گذاری روی آینده است‌.

عاطفه ملائک فعال اجتماعی که دیگر سوژه این مجموعه مستند بود، در سخنانی اظهار کرد: من یک زنم؛ از جنس تمام زنانگی‌ها و تعاریفی که برای زن بودن وجود دارد. همچنین یک مادرم با تمام وظایف مادری‌. در کنار تمام فعالیت‌‌هایی که به عنوان یک زن یا مادر در زندگی دارم، مشغول انجام فعالیت‌های اجتماعی نیز با حمایت همسرم هستم. کار در زمینه اعتیاد و کارتن‌خواب‌ها شاید خیلی زنانه نباشد و فعالیتم در این زمینه با حمایت مردانی بوده است که کنارم حضور داشتند.

حسین ملائک فعال اجتماعی نیز مطرح کرد: کار ما که تهیه غذای گرم و پوشاک برای معتادان و افراد کارتن‌خواب است، کاملاً گروهی است و افراد زیادی که اکثراً سواد دانشگاهی دارند، در این مسیر شایسته و بایسته کنارمان هستند. از عوامل این مجموعه مستند که فعالیت‌های ما را به نمایش گذاشت، تشکر می‌کنم.

اکبر صمدی آتش‌نشان نیز عنوان کرد: من ۱۸ سال است که آتش‌نشانم و علاقه دارم فرهنگ ایمنی را از پایه به بچه‌ها آموزش بدهم. در این راستا کارهای زیادی انجام دادم و متوجه یک سری کمبودها در این شغل شدم که در این زمینه نیز فعالیت‌هایی را در پیش گرفتم. امیدوارم به سهم خودم به مردم ایران کمک کرده باشم.

در پایان این نشست از سوژه‌های «همسایه‌های خوب» که هویت اصلی این مستند از حال خوب آنها بوده است، تجلیل شد.

آخرین اخبار

گزارشگر با سابقه رادیو در ویژه‌برنامه جام جهانی «مردم‌نگار» مهرزاد عطاران به «مردم‌نگار» می‌رود گزارش‌هایی از جشنواره فیلم «رشد» روی آنتن شبکه دو مستند «پگاسوس» درباره بدافزارهای جاسوسی روی آنتن شبکه دو همه‌چیز درباره مبل‌سازی و عروسک‌سازی خانگی در «کار خونه» حضور برادران فنونی‌زاده در ویژه‌ برنامه جام جهانی «مردم‌ نگار» محسن آزادی با «یار ماه» در شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو (10 و 11 آذر) روایت یک کسب و کار خانگی با پرورش قارچ در برنامه «کار خونه» جشنواره فیلم‌های ورزشی در شبکه دو سیما مشارکت مخاطبان با برنامه «مثبت سندباد» در کنفرانس خبری ایران و آمریکا میزبانی «مردم‌نگار» از مداحی که لیدر پرسپولیس بود تقدیر مرکز بسیج سازمان صدا و سیما از پایگاه بسیج شبکه دو زهرا شوقی و امیر رضایی مجریان فصل جدید «کام شیرین» شدند مستند «کد آبی» روی آنتن شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو (4 و 5 آذر) روایتی از بانوی آشپز و کسب و کار خانگی‌اش در برنامه "کار خونه" همسفر با «مثبت سندباد» در جام‌ جهانی 2022 قطر دبیر کل بنیاد هابیلیان مهمان برنامه «باران» می‌شود گزارش‌هایی مستقیم از جام‌جهانی قطر در سه برنامه شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در «جشنواره فیلمهای ورزشی» ویژه‌ برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت جام جهانی 2022 قطر بررسی تأثیر خودباوری مثبت در ایجاد انگیزه و امید در برنامه «بالان» «ایران ناب» تصویری از ایران مقتدر در شبکه دو سیما دو مجری جدید شبکه دو برای برنامه‌های «صبحانه ایرانی» و «ورزش از نگاه دو» ویژه‌ برنامه «مردم‌ نگار» به مناسبت جام‌ جهانی روی آنتن شبکه دو پخش زنده «ورزش از نگاه دو» با حضور حسن اسماعیل‌پور و علیرضا مسعودی از امشب در شبکه دو پوشش زنده مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی ایذه از شبکه دو سیما مستند سینمایی «دستمال سرخ‌ها» روی آنتن شبکه دو یک نویسنده مهمان برنامه «باران» می‌شود «کار خونه» و بازخوانی سه داستان دیگر از چگونگی ایجاد مشاغل خانگی روایتی مستند از همرزم و همراه دکتر چمران در «برادرم اکبر» مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو: کسانی که می‌گویند تلویزیون مخاطب ندارد یک روز به 162 بیایند («آتش سرد» سند مظلومیت تلویزیون در دوره کروناست) بررسی طرح «حفاظت از اراضی کشاورزی» در برنامه «طبیعت 360 درجه» عوامل سریال «آتش سرد» روی خط 162 فیلمهای سینمایی شبکه دو (26 و 27 آبان) ششمین قسمت «بالان» و بررسی نقش امید در کارآفرینی ویژه‌ برنامه «مردم‌ نگار» به مناسبت حماسه 25 آبان اصفهان روی آنتن شبکه دو مستند «گیان» روی آنتن شبکه دو نگاهی به تأثیر دخالت اطرافیان در زندگی زوجین در برنامه «کام شیرین» مشاهیر کشور افغانستان در مستند «در سرزمین دین و دانش» سریال طنز «جزر و مد» جایگزین «آتش سرد» شد از فرش‌بافی تا گیاهان دارویی و کابینت‌سازی در مجموعه «کار خونه» شهید طهرانی‌ مقدم از خانواده «فاتح» تا «خیبرشکن» در مستند «مردی با آرزوهای بزرگ» پخش سریال «خانه پرتقالی‌ها» از شبکه دو نشست خبری عوامل مجموعه درام دادگاهی شبکه دو برگزار شد: «آقای قاضی»؛ عدالت‌گستری در قاب تلویزیون فیلمهای سینمایی شبکه دو (19 و 20 آبان) نگاهی متفاوت به شهیدِ نخبه حمله تروریستی حرم «شاه‌چراغ» در مستند «فریدالدین» بررسی ابعاد مختلف وحدت و امید در برنامه «بالان» مستند «فصل شکار» روی آنتن شبکه دو بررسی آسیب‌های طلاق در زندگی زوجین در برنامه «کام شیرین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها