مشاهده خبر

پرهام دیباج: «دار دو» درخت‌کاری را به صورت ریشه‌ای واکاوی می‌کند

پرهام دیباج مستندساز، کارشناس محیط زیست، تهیه‌کننده و مجری که این روزها به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری اجرای برنامه «دار دو» را روی آنتن دارد، درباره فرهنگ اهمیت به درخت و طبیعت در ایران و حفاظت از محیط زیست توضیحاتی داد و یکی از اهداف «دار دو» را بررسی ضعف‌هایی که در حوزه درخت‌کاری در ایران وجود دارد برشمرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، پرهام دیباج مجری برنامه «داردو» درباره برنامه‌سازی در حوزه محیط زیست و تأثیرگذاری آنها اظهار کرد: برخی برنامه‌های تلویزیون تخصصی هستند و بر حوزه مورد نظر که اینجا محیط زیست است اشراف کامل دارند و عواملشان هم در این حوزه فعالند، اما برخی برنامه‌ها هم بسیار سطحی به موضوع ورود می‌کنند. اگر برنامه‌ای اشراف لازم به موضوع را نداشته باشد شاید نه تنها تأثیرگذار نباشد بلکه کار را خراب‌تر هم بکند. اما برنامه‌های تخصصی، مؤثر بوده و جلوی خیلی از اتفاقات نامناسب را در حوزه حفظ محیط زیست، جنگل‌خواری، نابودی دریاها و تالاب‌ها می‌گیرند و نتیجه مثبت دارند. مواردی بوده که با اطلاع‌رسانی و برنامه‌سازی دقیق جلوی افتادن یک اتفاق بد زیست محیطی گرفته شده و یا مدعی العموم وارد شده و یا اصلاح شده است.

کارشناس برنامه «دار دو» که این روزها از زیر قدیمی‌ترین درخت دنیا ضبط می‌شود، بیان کرد: اجداد ما از 4500 سال پیش درختی مثل سرو ابرکوه را به عنوان کهن‌ترین موجود کره زمین در منطقه کویری یزد نگهداری کرده‌اند و تا امروز مانده است. اما امروز در زمینه حفظ درخت مشکل داریم. جنگل‌های ما در زمینه حفظ مشکل دارند. نصف درختان زاگرس را از دست داده‌ایم. پس این یک پارادوکس است.

این مستندساز حوزه حیات وحش ادامه داد: آیا مشکل از فرهنگ ماست؟ اگر مشکل از فرهنگ ما بود که نزدیک به 4500 سال نمی‌توانستیم از یک درخت محافظت کنیم. در «دار دو» هدف ما این است که بگردیم و ببینیم مشکل کار کجاست؟ اگر بگوییم می‌خواهیم یک میلیارد درخت بکاریم حتی اگر شعاری به نظر برسد و در آن بازه زمانی بتوانیم حتی صد درخت هم بکاریم باز یک موفقیت داشته‌ایم. خیلی‌ها می‌گویند به جای اینکه وقت صرف کنیم یک میلیارد درخت بکاریم همین جنگل‌هایی که داریم را حفظ کنیم. هیچ‌کدام ناقض یکدیگر نیستند.

دیباج ادامه داد: چه کسی گفته اگر می‌خواهیم حافظ جنگل‌های‌مان باشیم لازم است که درخت نکاریم. ما می‌توانیم هم نسبت به حفظ جنگل‌های‌مان حساس باشیم و اگر قاچاق و تخریب می‌بینیم گزارش کنیم و به عنوان یک شهروند و هم درخت بکاریم.

تهیه‌کننده برنامه «طبیعت 360 درجه» درباره برنامه «دار دو» افزود: «داردو» افرادی را پیدا کرده که تکلیف‌شان در این حوزه مشخص است. کارهای جالبی هم در زمینه حفظ محیط زیست و درخت‌کاری انجام داده‌اند. مثلاً ما مهمانی داریم که به خاطر علاقه خودش یک نهال‌ستان راه‌اندازی کرده و تمام گونه‌های بومی ایران را پرورش داده که خیلی‌ها را شاید سازمان منابع طبیعی نداشته باشد که در اختیار شهروندان قرار دهد.

این فعال محیط زیست ادامه داد: یا جنگل‌بانی را به این برنامه دعوت می‌کنیم که خارج از ساعت کاری‌اش فعالیت مشارکتی و اجتماعی با مردم محل انجام می‌دهد تا اشتغال ایجاد کند برای اینکه درختان قطع نشوند. همچنین یادی می‌کنیم از الگوی جوانی که نامش البرز بود و داوطلب حفاظت از جنگل‌های کشور و در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس که خیلی‌ها با بی مسئولیتی‌شان باعث ایجاد این حریق شدند، جانش را از دست داد.

دیباج با بیان اینکه نام برنامه از «دار» به معنی درخت و «دو» تشکیل شده است، افزود: این برنامه تلاش می‌کند جرقه‌ای روشن کند که همه اقشار جامعه به توسعه درخت‌کاری کمک کنند. با این توضیح که اگر 20 سال دیگر میزان جنگل‌های ما که 7 درصد بوده مثلاً 8 درصد بشود این میزان یعنی اکسیژن بیشتر، کربن کمتر و ذخیره آب بیشتر، سیل کمتر و حتی سرطان کمتر. در این برنامه بر اساس تجربه‌ام، گیاهانی را مثال می‌زنم که در درمان سرطان مؤثرند و ما از آنها غافلیم. از این دست آموزه‌های علمی را هم در «دار دو» داریم. شاید یک برنامه تلویزیونی باید بیشتر سرگرم‌کننده باشد اما قول می‌دهم که اگر کسی وقت بگذارد و این برناهم را ببیند هم وقتش را نگرفته‌ایم و هم حرف بی‌تأثیری نزده‌ایم.

گفتنی است «دار دو» کاری است از گروه دانش و اقتصاد شبکه دو با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کل کشور و تهیه‌کنندگی هادی خدادی که از شنبه 13 تا دوشنبه 15 اسفند حوالی ساعت 22:30 روانه آنتن می‌شود. بازپخش این برنامه روز بعد حوالی ساعت 12:35 خواهد بود.

 

آخرین اخبار

بررسی نقش مادر رئیس جمهور در ماندگاری نماد زن ایرانی پخش زنده مراسم یادبود «شهدای خدمت» از شبکه دو اطلاعات و زمان پخش فیلمهای سینمایی شبکه دو «عشق» موضوع «برنامه بیا وسط» شد خاخام‌های ضد صهیونیست مهمان «نوسان» شدند «پا به ماه» به «بخش مادری» می آید یک روز با امام جمعه در شبکه دو پخش زنده مراسم دعاى كميل بمناسبت شام غریبان شهدای راه خدمت از حرم حضرت معصومه(س) تاملی بر آخرین ایده رئیس جمهور در سازمان ملل در برنامه «خط سوم» معلمت که بهشتی باشد توام راهی بهشت می‌شوی روایت «هنر رضوی» از قاب مجله هنری بوم پیام رئیس رسانه ملی در پی شهادت رئیس جمهور و همراهانش پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی شهادت رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان مهدی باکری با «عاشورا» به شبکه دو آمد إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ بازخوانی خاطرات واقعی زائرین از مهربانی امام رضا(ع) بررسی اهمیت مهریه در امر ازدواج در برنامه «بیا وسط» مراسم عروسی موضوع «برنامه بیا وسط» شد اطلاعات و زمان پخش فیلمهای سینمایی شبکه دو «آقای قاضی» به شبکه دو آمد «روز، زندگی، بهار» با «پا به ماه» به شبکه دو می آید مجموعه «پشت پرده» از قاب شبکه دو در خط سوم این هفته؛ بعد از خواندن بسوزان طنین قدم های دلاوران شاهنامه در مجله هنری بوم سفر به سرزمین وحی با «روضه ضوان» گشتی در نمایشگاه کتاب تهران با «باغ کتاب» جشن میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر در «باغ شادونه» ویژه برنامه پایانی «ماه‌ترین پلاس» همزمان با روز دختر «جهیزیه» موضوع برنامه «بیا وسط» شد حضور یک روانشناس در برنامه «ماه ترین پلاس» اطلاعات و زمان پخش فیلمهای سینمایی شبکه دو پنج قلوها با «پا به ماه» به شبکه دو می آیند بررسی اصل مسئولیت در برابر ساختار در برنامه «خط سوم» حضور بانویی هنرمند و کارآفرین در برنامه «کار خونه» «بر فراز دشت» از قاب مجله هنری بوم آغاز پخش برنامه پرمخاطب «نوسان» از شبکه دو «شهرام شکیبا» مهمان «مدار بسته» شبکه دو ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) حضور دو متخصص ارولوژی در برنامه «ماه ترین پلاس» سفر به «کوی محبت» در شب شهادت امام جعفر صادق(ع) اطلاعات و زمان پخش فیلمهای سینمایی شبکه دو بررسی دلایل «سختگیری» دختران در ازدواج در برنامه «بیا وسط» مدیریت روابط زوجین در برنامه «ماه ترین پلاس» «فرشته رضا» با «پا به ماه» به شبکه دو می آید بازگشت «خط سوم» به آنتن شبکه دو سیما حضور بازیگر و دوبلوری نام آشنا در «مدار بسته» «کار خونه» با حضور بانویی کارآفرین از استان اردبیل مدیر عامل باشگاه تراکتور امشب به مدار بسته شبکه دو می آید «رابطه» در شبکه دو روایتی تازه از استاد فقید موسیقی ایران در «بوم»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها