مشاهده خبر

پرهام دیباج: «دار دو» درخت‌کاری را به صورت ریشه‌ای واکاوی می‌کند

پرهام دیباج مستندساز، کارشناس محیط زیست، تهیه‌کننده و مجری که این روزها به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری اجرای برنامه «دار دو» را روی آنتن دارد، درباره فرهنگ اهمیت به درخت و طبیعت در ایران و حفاظت از محیط زیست توضیحاتی داد و یکی از اهداف «دار دو» را بررسی ضعف‌هایی که در حوزه درخت‌کاری در ایران وجود دارد برشمرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دو، پرهام دیباج مجری برنامه «داردو» درباره برنامه‌سازی در حوزه محیط زیست و تأثیرگذاری آنها اظهار کرد: برخی برنامه‌های تلویزیون تخصصی هستند و بر حوزه مورد نظر که اینجا محیط زیست است اشراف کامل دارند و عواملشان هم در این حوزه فعالند، اما برخی برنامه‌ها هم بسیار سطحی به موضوع ورود می‌کنند. اگر برنامه‌ای اشراف لازم به موضوع را نداشته باشد شاید نه تنها تأثیرگذار نباشد بلکه کار را خراب‌تر هم بکند. اما برنامه‌های تخصصی، مؤثر بوده و جلوی خیلی از اتفاقات نامناسب را در حوزه حفظ محیط زیست، جنگل‌خواری، نابودی دریاها و تالاب‌ها می‌گیرند و نتیجه مثبت دارند. مواردی بوده که با اطلاع‌رسانی و برنامه‌سازی دقیق جلوی افتادن یک اتفاق بد زیست محیطی گرفته شده و یا مدعی العموم وارد شده و یا اصلاح شده است.

کارشناس برنامه «دار دو» که این روزها از زیر قدیمی‌ترین درخت دنیا ضبط می‌شود، بیان کرد: اجداد ما از 4500 سال پیش درختی مثل سرو ابرکوه را به عنوان کهن‌ترین موجود کره زمین در منطقه کویری یزد نگهداری کرده‌اند و تا امروز مانده است. اما امروز در زمینه حفظ درخت مشکل داریم. جنگل‌های ما در زمینه حفظ مشکل دارند. نصف درختان زاگرس را از دست داده‌ایم. پس این یک پارادوکس است.

این مستندساز حوزه حیات وحش ادامه داد: آیا مشکل از فرهنگ ماست؟ اگر مشکل از فرهنگ ما بود که نزدیک به 4500 سال نمی‌توانستیم از یک درخت محافظت کنیم. در «دار دو» هدف ما این است که بگردیم و ببینیم مشکل کار کجاست؟ اگر بگوییم می‌خواهیم یک میلیارد درخت بکاریم حتی اگر شعاری به نظر برسد و در آن بازه زمانی بتوانیم حتی صد درخت هم بکاریم باز یک موفقیت داشته‌ایم. خیلی‌ها می‌گویند به جای اینکه وقت صرف کنیم یک میلیارد درخت بکاریم همین جنگل‌هایی که داریم را حفظ کنیم. هیچ‌کدام ناقض یکدیگر نیستند.

دیباج ادامه داد: چه کسی گفته اگر می‌خواهیم حافظ جنگل‌های‌مان باشیم لازم است که درخت نکاریم. ما می‌توانیم هم نسبت به حفظ جنگل‌های‌مان حساس باشیم و اگر قاچاق و تخریب می‌بینیم گزارش کنیم و به عنوان یک شهروند و هم درخت بکاریم.

تهیه‌کننده برنامه «طبیعت 360 درجه» درباره برنامه «دار دو» افزود: «داردو» افرادی را پیدا کرده که تکلیف‌شان در این حوزه مشخص است. کارهای جالبی هم در زمینه حفظ محیط زیست و درخت‌کاری انجام داده‌اند. مثلاً ما مهمانی داریم که به خاطر علاقه خودش یک نهال‌ستان راه‌اندازی کرده و تمام گونه‌های بومی ایران را پرورش داده که خیلی‌ها را شاید سازمان منابع طبیعی نداشته باشد که در اختیار شهروندان قرار دهد.

این فعال محیط زیست ادامه داد: یا جنگل‌بانی را به این برنامه دعوت می‌کنیم که خارج از ساعت کاری‌اش فعالیت مشارکتی و اجتماعی با مردم محل انجام می‌دهد تا اشتغال ایجاد کند برای اینکه درختان قطع نشوند. همچنین یادی می‌کنیم از الگوی جوانی که نامش البرز بود و داوطلب حفاظت از جنگل‌های کشور و در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس که خیلی‌ها با بی مسئولیتی‌شان باعث ایجاد این حریق شدند، جانش را از دست داد.

دیباج با بیان اینکه نام برنامه از «دار» به معنی درخت و «دو» تشکیل شده است، افزود: این برنامه تلاش می‌کند جرقه‌ای روشن کند که همه اقشار جامعه به توسعه درخت‌کاری کمک کنند. با این توضیح که اگر 20 سال دیگر میزان جنگل‌های ما که 7 درصد بوده مثلاً 8 درصد بشود این میزان یعنی اکسیژن بیشتر، کربن کمتر و ذخیره آب بیشتر، سیل کمتر و حتی سرطان کمتر. در این برنامه بر اساس تجربه‌ام، گیاهانی را مثال می‌زنم که در درمان سرطان مؤثرند و ما از آنها غافلیم. از این دست آموزه‌های علمی را هم در «دار دو» داریم. شاید یک برنامه تلویزیونی باید بیشتر سرگرم‌کننده باشد اما قول می‌دهم که اگر کسی وقت بگذارد و این برناهم را ببیند هم وقتش را نگرفته‌ایم و هم حرف بی‌تأثیری نزده‌ایم.

گفتنی است «دار دو» کاری است از گروه دانش و اقتصاد شبکه دو با همکاری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کل کشور و تهیه‌کنندگی هادی خدادی که از شنبه 13 تا دوشنبه 15 اسفند حوالی ساعت 22:30 روانه آنتن می‌شود. بازپخش این برنامه روز بعد حوالی ساعت 12:35 خواهد بود.

 

آخرین اخبار

برنامه‌های شبکه دو در سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و نیمه خرداد همراه با سخنرانی حجج اسلام در مناسبت‌های 14 و 15 خرداد برافراشته شدن پرچم هیأت باران «دست کی بالا» به مناسبت 14 و 15 خرداد گفتگو با بانوان خادم حرم رضوی در ویژه برنامه «از مامان بگو» پاسخ به سؤالات مخاطبان در جدیدترین قسمت «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینان بوشهری و بلوچی در قسمتهای پایانی «کار خونه» بررسی تربیت و نگهداری فرزندان دارای معلولیت در مجله «خط سوم» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 12 و 13 خرداد بررسی واقع‌نگری در زندگی مشترک در «کام شیرین» ویژه برنامه «دست کی بالا» به مناسبت میلاد امام رضا(ع) تب‌وتاب تقابل نسل‌ها پاسخ به سؤال مخاطبان در مورد نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» فرزاد جمشیدی با «بیست کویید» همراه می‌شود پخش فصل جدید «نشان ارادت» با ساختاری جدید در محرم و صفر استقبال از ناوگروه 86 در ویژه برنامه «از مامان بگو» فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 5 و 6 خرداد گام به گام برای پاسخ به نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» معرفی کارآفرینانی از خوزستان و بوشهر در برنامه «کار خونه» «گروههای همیاری زنانه از دفاع مقدس تا امروز» در مجله خط سوم ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت دهه کرامت برنامه کام شیرین با موضوع ایده‌آل‌گرایی یا واقع‌نگری پخش ویژه برنامه «دست کی بالا» در روز دختر پرداختن به مهم‌ترین مسأله امروز زنان در «خط سوم» مستند «نامیرا» با روایت کامران تفتی در قاب شبکه دو معرفی کارآفرینانی از غرب ایران در برنامه «کار خونه» ویژه برنامه‌های شبکه دو به مناسبت سالروز شهادت امام صادق(ع) برافراشته شدن پرچم هیأت باران «دست کی بالا» در سالروز شهادت امام صادق(ع) «نگاهی به تحولات هویتی دختران» در مجله خط سوم فیلمهای سینمایی شبکه دو از 26 لغایت 30 اردیبهشت گفت‌وگو با تهیه‌کننده و بازیگر سریال شبکه دو سیما: حس «تب و تاب» روی آنتن پاسخ به پرسش مخاطبان درباره نیازهای عاطفی در «مثبت کام شیرین» توضیحات تهیه کننده برنامه «سیدخندان» درباره یک ویدئو تقطیع شده بررسی نیازهای عاطفی و درک متقابل همسران در «کام شیرین» معاون سیما از عوامل برنامه «دی‌بی‌سی» تجلیل کرد «باغ کتاب» به مناسبت برگزاری نمایشگاه کتاب در شبکه دو طراحی و تولید برنامه‌های متعدد با محوریت کتاب در شبکه دو میزبانی «کار خونه» از کردستانی‌ها و آذربایجان شرقی فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 22 و 23 اردیبهشت «زنان کارگر ایرانی» و «زندگی در سرزمین خودی» در مجله خط سوم «صدمین هلال» در قاب شبکه دو اطلاعات فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 15 و 16 اردیبهشت ادامه تصویربرداری سریال «هادی» در تهران مهمان این هفته برنامه «کار خونه» تلاش‌گرانی از استان همدان و آذربایجان غربی بررسی لایحه ارتقای امنیت زنان؛ در خط سوم جشن روز معلم در برنامه «دست کی بالا» تب و تاب خانواده در قاب تلویزیون مرور تصنیف «شهید مطهر» در برنامه «دورها آوایی ست» «استیضاح تیک تاک» در قاب شیکه دو ویژه برنامه باغ شادونه به مناسبت روز معلم در قاب شبکه دو بازگشت برنامه «پاورقی» بعد از تعطیلات عید فطر روى آنتن شبکه دو

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها