مشاهده خبر

مدیر شبکه دو سیما عنوان کرد:

طراحی و تولید برنامه‌های متعدد با محوریت کتاب در شبکه دو

مدیر شبکه‌ دو سیما ضمن بیان این‌که در حال طراحی و تولید برنامه‌های متعدد تلویزیونی با محوریت کتاب هستیم، گفت: شبکه دو سیما نیز مانند سایر شبکه‌های رسانه ملی برنامه‌های بیشماری را همزمان با برپایی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای مخاطبان خود تدارک دیده است که در صورت نهایی شدن اجرا خواهد شد.

به گزارش صبا، حامد بامروت‌نژاد؛ مدیر شبکه‌ دو سیما در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اشاره به اینکه در تمام حوزه‌ها، کتاب حرف اول را در جوامع مختلف می‌زند، بیان کرد: طبق سنوات گذشته اگرچه رسانه‌های مختلف از جمله تلویزیون، پخش مستقیم از نمایشگاه کتاب داشتند و به معرفی آثار جدید منتشر شده، نویسندگان نوقلم و پیشکسوت و ناشران فعال و تأثیرگذار در عرصه فرهنگ می‌پرداختند، اما باید بگویم رسانه ملی امروز رسالتی را بر دوش گرفته است که‌ بتواند با تولید برنامه‌های خلاقانه و کاربردی احساس نیاز مخاطب به کتاب را در او ایجاد کند؛ لذا شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی نیز بنا را بر این گذاشته است تا با تولید برنامه‌های خلاقانه‌ با محوریت کتاب، موضوع کتاب و کتابخوانی را طوری تبلیغ کند که مخاطب احساس نیاز به کتاب را به شکلی در خود حس کند که گویا کتاب از زندگی و دغدغه‌های روزمره او جدا نیست. نباید مخاطب احساس کند که در هیاهوی مشکلات روزمره با توصیه او به مطالعه دغدغه جدیدی برایش ایجاد کرده‌ایم.

وی افزود: پرداختن روزانه به کتاب و معرفی کتاب‌های خوب و تأثیرگذار در جامعه جزو برنامه‌هایی است که در گذشته و در رسانه ملی مغفول مانده است؛ ما باید در تولیدات تلویزیونی از سمت نشر به سمت مردم حرکت کنیم. با توجه به حجم مخاطبی که در حوزه خانواده و زن در شبکه دوم داریم، می‌توانیم برنامه‌های جذاب با محوریت کتاب را در قالب بازی کودکانه و خانواده و زن تولید کنیم و از زاویه نیازهای خانواده‌ها به کتاب و مطالعه، برنامه‌های تلویزیونی تأثیرگذار بسازیم که با حضور کارشناسان متعدد برگزار شود. یعنی برنامه‌ها طوری باشد که از سمت نیاز مخاطب به سمت بازار نشر حرکت کنیم. این برنامه‌ها یک راهبرد است که نباید تنها به یک برنامه گفت‌وگو محور اکتفا کنیم.

بامروت‌نژاد ضمن بیان این‌که در حال طراحی و تولید برنامه‌های متعدد تلویزیونی با محوریت کتاب هستیم، گفت: شبکه دو سیما نیز مانند سایر شبکه‌های رسانه ملی برنامه‌های بیشماری را همزمان با برپایی سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای مخاطبان خود تدارک دیده است که در صورت نهایی شدن اجرا خواهد شد. به‌طور قطع هر چه در حوزه فرهنگی خلاقانه وارد عرصه کتاب‌ و کتابخوانی شویم مخاطبان زیادی را متوجه کتاب، این یار مهربان خواهیم کرد. بازهم تأکید می‌کنم با تولید برنامه‌های تلویزیونی باید این حس را در مخاطب ایجاد کنیم که موضوع کتاب از زیست و زندگی‌ انسان جدا نیست. مخاطب باید احساس کند برای حل مسائل و مشکلات روزمره خود حتماً لازم است کتاب بخواند و از راه حل‌های حکیمانه‌اش استفاده کند. مخاطب نباید احساس کند کتاب جدا از زندگی اوست بلکه باید این حس در او ایجاد شود که در زندگی و زیستی که دارد کتاب نقش مهمی ایفا می‌کند و  اتفاقاً برای همین‌ها می‌شود به سراغ کتاب رفت و قلب آن را خواند.

مدیر شبکه دو سیما اضافه کرد: مخاطب هر روز در زندگی دغدغه کسب و کار، تربیت فرزند، طرز برخورد با همسر و چگونگی اداره یک زندگی را دارد کتاب این دغدغه‌ها را حل خواهد کرد. در واقع رسانه ملی می‌تواند نقش میانجیگری آشتی مخاطب با کتاب را برعهده بگیرد، چراکه معدن طلا و کوه آتشفشان هر کار فرهنگی، حوزه نظر و مکتوب است. هر کارگردان، بازیگر، ناشر، کارگر، استاد دانشگاه، دانشجو، دانش‌آموز، کسبه و بازاریان و مادر خانواده و سایر اقشار همه و همه اگر بخواهند در هر زمینه‌ای که مدنظر خود دارند موفقیت کسب کنند، همه در سایه آگاهی و مطالعه به هدف خود خواهند رسید. اگر بخواهیم یک برنامه تلویزیونی بسازیم باید قالب سرگرمی را در آن بگنجانیم و باید بحث کتاب را چه در حوزه مصرفی و چه در حوزه نظری در جامعه ترویج کنیم. در این صورت است که این جامعه آینده رشد و تعالی خود را در حوزه فرهنگ طی خواهد کرد.

بامروت‌نژاد با اشاره به اینکه مطالعه و کتاب جزو برنامه‌های اصلی‌اش در حوزه کار و خانواده است، بیان کرد: کتاب‌هایی را که با کار من مرتبط است، سعی می‌کنم بیشتر مطالعه کنم و علاوه بر آن به کتاب‌های حوزه تاریخ شفاهی جنگ و فعالیت‌های فرهنگی دهه شصت و حوزه شعر و ادبیات نیز علاقه دارم.

سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «آینده خواندنی‌است» 20 تا 30 اردیبهشت‌ماه 1402 در مصلی امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار می‌شود.

 

https://sabakhabar.ir/?p=361600


آخرین اخبار

خاطره‌سازی با محله بهداشت و نقش مرحوم فردوس کاویانی در «خیلی دور خیلی نزدیک» مرور قطعه «شاه زمان» به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص) در «دورها آوایی‌ست» مجموعه مستند «پا به ماه» روی آنتن شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته وحدت ارائه راهکارهای درمان وسواس در «کام شیرین» حامد عسکری با «نَقل و نُقل» به شبکه دو می‌آید فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 13 و 14 مهر مجموعه مستند «دردانه‌ها» در شبکه دو پخش انیمیشن الله یار و مهرو در سالروز ولادت پیامبر مهربانیها ویژه برنامه «مردم نگار» به مناسبت هفته وحدت در قاب شبکه دو استقبال شبکه دو از هفته نیروی انتظامی با سریال «رهایی» خاطره‌بازی با انیمیشن خاطره‌انگیز «دور دنیا در هشتاد روز» در شبکه دو پاسخ به سؤالات و شبهات نوجوانان در مستند «سفرقند» فصل سوم «چند روایت معتبر» با چالش‌های اجتماعی به شبکه دو می‌آید گرفتاری‌های وسواس فکری و عملی در «کام شیرین» شبکه دو حضور مجدد تنسی تاکسیدو و چاملی در شبکه دو پخش نخستین قسمت «شور شیرین» در شبکه دو روایتی متفاوت از پرتاب موفق ماهواره نور 3 در مستند «سومین نور» «مهمانی امت احمد(ص)» به مناسبت هفته وحدت در سیمای شبکه دو روایتی از فعالیت‌های یکی از بانوان کشورمان در مستند «خیرالنساء» همراه با نوای خوانندگان جهان اسلام در «طنین رحمت» شبکه دو بررسی نحوه بازگشت لوح‌های هخامنشی به ایران در «نوسان» دو اثر از تولیدات خانه مستند روی آنتن شبکه دو می‌روند حضور «وکیل شگفت‌انگیز» در شبکه ‌دو از تدارکاتچی تا بلمی بسوی ساحل در ویژه برنامه هفته دفاع مقدس «خیلی دور خیلی نزدیک» پنجمین قسمت «میراث مقدس» در سیمای شبکه دو مروری بر صحبت‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل همزمان با آغاز فصل جدید «خط سوم» مروری بر خاطرات «زنان جبهه شمالی» در شبکه دو فیلمهای سینمایی شبکه دو در روزهای 6 و 7 مهر ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو خاطره‌بازی شبکه دو با برنامه روایت فتح و گویندگی شهید آوینی انتصاب جدید در شبکه دو سیما چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو مستند «شهرک دارخوین» و معرفی مقر ثابت رزمندگان اصفهانی هشت سال دفاع مقدس داستانی از گزینش سردار سلیمانی در «میراث مقدس» شبکه دو فیلم سینمایی شبکه دو در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) پخش مصاحبه‌ای از اسکندر کوتی در خصوص خاطرات جنگ در شبکه دو روایتی از بازگشت پیکر شهید حسین غلامپور در مستند «رؤیای بیداری» ارتباط زنده برنامه «صبحانه ایرانی» با مدارس کشورمان همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس روایتی از عملیات و تاریخ شکل گیری گروه دستمال سرخها در مستندی از شبکه دو تاب‌آوری در زندگی فردی و اجتماعی در «کام شیرین» شبکه دو «سلام بر ابراهیم» به شبکه دو می‌آید روایتی از فداکاری بانوان در مستند «ننه قربون» طی هشت سال دفاع مقدس از «قاب عکس» تا «ماکاروف (پوتین قرمزها)» در قاب شبکه دو «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو پیام تسلیت مدیر شبکه دو در پی درگذشت آرش میراحمدی فیلمهای سینمایی شبکه دو از 31 شهریور تا 1 مهر سریال «بیست کویید» به اواخر پاییز می‌رسد/ چرا فرزاد جمشیدی انتخاب شد؟ «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها