مشاهده خبر

تولد «ضد»؛ از حضور یک دوبلور ویژه تا پیدا کردن راه‌های جذب مخاطب

علی نیک‌جو نویسنده مجموعه مستند «ضد» درباره شکل‌گیری، ایده‌پردازی و چالش‌های ساخت این مجموعه تلویزیونی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علی نیک‌جو نویسنده مجموعه مستند «ضد»، محصول مرکز مستند سوره با اشاره به هماهنگی خوب میان دست‌اندرکاران ساخت این مستند تلویزیونی، گفت: یکی از ویژگی‌های مستند «ضد» که توانسته آن را به اثری حرفه‌ای تبدیل کند، هماهنگی میان اعضای مستند است‌. هماهنگی ساخت مستند را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول بر دوش محسن کریمیان تهیه‌کننده و کارگردان مستند است. بخش دوم این هماهنگی نیز، حاصل تجربه و همکاری این تیم طی چند فصل و اپیزود‌ مختلف است. در واقع گروه تولید به این درک رسیده است که هرکس چه جایگاهی دارد و چه تعاملی باید بین بخش‌های مختلف ایجاد شود.

وی درباره نحوه رفت‌وبرگشت بین نویسنده و تیم تحقیق عنوان کرد: من به طور خاص رفت‌ و برگشتی با تیم تحقیق نداشتم. در واقع محسن کریمیان پل ارتباطی بین نویسنده و اعضای تحقیق بود. گروه تحقیق ابتدا ایده ‌اولیه و مواد خام تحقیق را در اختیار کارگردان قرار می‌دادند. پس از بررسی اولیه توسط محسن کریمیان، من و ایشان درباره ایده به نتیجه می‌رسیدیم.

این نویسنده درباره نگارش متن و منابع تحقیقاتی‌ مستند «ضد» در جریان گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم تأکید کرد: من با برخی از موضوعات مستند در زندگی شخصی‌ تعامل و برخورد داشتم، اما برخورد اصلی و حرفه‌ای من با کار مربوط به متن تحقیقات می‌شد. در فرآیند نگارش متن، از یک جنبه به متنِ تحقیق تکیه کرده بودم و از جنبه‌ای دیگر از آثار تصویری که پیش از مستند ساخته شده بودند، به عنوان مکمل استفاده کردم. در واقع تحقیق من خطی نبود بلکه به شکل دایره‌ای از توجه به متن تحقیقات و تصاویر آرشیوی از پیش موجود بود.

نیک‌جو درباره چالش‌های فصل اول مستند بیان کرد: یکی از مهمترین چالش‌های فصل اول مستند «ضد» اول ایجاد جذابیت در متن و پیدا کردن ذائقه مخاطب بود؛ اینکه پرداختن به یک موضوع خاص، چقدر در زندگی روزمره مخاطب می‌تواند مفید باشد. این چالش‌ها در ادامه مسیر هم رفع نشد؛ اما توانستیم با شناخت بیشتر و بهتری از مخاطب، راه‌هایی را برای افزایش جذابیت پیدا کنیم.

وی افزود: هر چه در مستند جلوتر رفتیم، متن سخت‌تر و در عین حال لذت‌بخش‌تر و در هر قسمت جدید چالش‌های ما از نو متولد می‌شد.

نویسنده «ضد» درباره بخش ایده‌پردازی مستند عنوان کرد: من در مرحله‌ پیش‌تولید سعی کردم چندین موضوع را به آقای کریمیان پیشنهاد دهم. البته بخش دیگر ایده‌پردازی من به عنوان نویسنده، برای بعد از انتخاب موضوع بود. در واقع من و محسن کریمیان با همفکری، تلاش کردیم با نگاه‌های مختلف به موضوعات بپردازیم. همانطور که اشاره کردم، یکی از چالش‌های ما در فصل اول ایجاد جذابیت برای مخاطب بود. هرچه به جلوتر حرکت کردیم، این مسئله جدّی‌تر شد. ما تلاش کردیم با به کار بردن تکنیک‌های نویسندگی و ایجادِ روایتی داستان‌گونه این جذابیت را بیشتر کنیم.

نیک‌جو در ادامه عنوان کرد: به عنوان مثال در اپیزود سوم فصل سه، موضوع محوری برج‌سازی بود. ما ابتدا در مرحله تحقیق، به نیویورک رسیدیم که نماد برج‌سازی است. از نیویورک به شخصیت دونالد ترامپ رسیدیم، که پیوندی عمیق و قدیمی با املاک این شهر و برج‌سازی دارد. در ادامه برای اینکه مجموع این موضوعات را جذاب روایت کنیم؛ باید حواشی مربوط به نیویورک، برج‌ها و ترامپ را پیدا و برای ایجاد جذابیت، باید روایت را داستانی و خلاقانه تعریف کنیم. ماجرای بندبازی مشهور در نیویورک، همان موضوعی بود که من فکر کردم برای متن مفید است. در واقع رابطه بین انسان و برج‌ها را از زاویه یک بندباز بررسی کردیم. در سایر اپیزودها هم ما درباره حاشیه‌ها، پیشینه و اخبار مربوط به اصل موضوع پرداختیم. ما سعی کردیم از این خرده روایت‌ها، محتوایی را که با متن اشتراک مضمونی دارد و آن را جذاب‌ می‌کند، پیدا کنیم.

وی از تجربه همکاری با محسن کریمیان مطرح کرد: پیش از مستند «ضد» با ایشان همکاری نداشتم در واقع همکاری ما به فصل اول مستند بازمی‌گردد. تجربه همکاری با ایشان بسیار دلنشین بود چرا که فردی خلاق، تعامل‌پذیر و با ذهنی باز است. محسن کریمیان فضا را به نحوی فراهم کرد تا بتوانیم ایده‌هایمان را به اشتراک بگذاریم و کار را به شکل تعاملی پیش ببریم.

نیک‌جو درباره نحوه همکاری با گروه تدوین اظهار کرد: من در فرایند تدوین کار حضور نداشتم. اما در مرحله پیش‌تولید درباره موضوع با محسن کریمیان به شکل دقیق صحبت کردیم. در حقیقت متن‌ها را طوری تنظیم کردیم که در مرحله تدوین، اثر را عمیق‌تر و تأثیرگذارتر کند. ما با الهام از دیگر مستند‌های داستانی، متن هر قسمت را به 8 تا 10 سکانس تقسیم کردیم و این سکانس‌بندی باعث شد شروع و پایان هر سکانس مشخص باشد و راحت‌تر تصویریابی شود. در واقع فرآیند هوشمندی بین تدوین و نگارش صورت گرفت.

وی در پایان درباره تعامل با گوینده نریشن فریبا رمضان‌پور، خاطرنشان کرد: از همان فصل اول متوجه شدم که فریبا رمضان‌پور با صدای بی‌نظیرش، توانایی تحسین‌برانگیزی در خوانش متن‌ها دارد. من از سمت خودم سعی کردم در کوتاهی و بلندی جملات دقت کنم، تا از بیشترین ظرفیت صدای ایشان استفاده شود و این یک رابطه متقابل بود. صدای گرم و ماندگار او و همچنین لحن قانع‌کننده‌ای که دارند، باعث شد «ضد» با این صدا به یاد بماند.

 

https://tn.ai/2994416

 

آخرین اخبار

تغییرات در جدول پخش شبکه دو طراحی لوگوی «پناه» توسط خطاط ضریح مطهر امام رضا(ع) «ماه‌ترین» امروز همراه شما با حضور یک جراح همزمان با آغاز ماه رمضان؛ «رستگاری» به شبکه دو می آید بررسی دیابت بارداری در «ماه‌ترین» امروز حضور یک قهرمان کشتی در «مدار بسته» امشب بررسی دیابت در بارداری با حضور یک کارشناس تغذیه ماه ترین امروز با حضور یک متخصص ژنتیک تقدیر رئیس رسانه ملی از عوامل برنامه ایام و پخش شبکه دو سیمای انتخابات با ویژه برنامه «ایام» از شبکه دو فیلم‌های سینمایی شبکه دو در 11 اسفند بررسی تاثیر زنان در حکمرانی در برنامه «خط سوم» پاسخی به چالش‌های مادرانه در «ماه ترین» امروز «کار خونه» این هفته با حضور بانویی کارآفرین از استان سمنان والدین و واسطه‌گری ازدواج در برنامه «بیا وسط» بررسی درمان‌های ناباروری در «ماه ترین» امروز روایتی مادرانه از دعوت به انتخابات در «خط سوم» «ماه ترین» امروز با حضور یک متخصص ژنتیک جشن نیمه شعبان با ویژه برنامه «مدار بسته» در شبکه دو سیما آغاز پخش مجموعه قصه های صندوق از شبکه دو سیما حضور یک روانشناس در «ماه ترین» امروز داوران شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بسته پیشنهادی امشب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با «بسته پیشنهادی» به شبکه دو می‌آید مهمانی ویژه «نَقل و نُقل» به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر(ع) فیلم‌های سینمایی شبکه دو از 4 تا 5 اسفند ویژه برنامه های گروه معارف شبکه دو سیما به مناسبت نیمه شعبان «کار خونه» این هفته به میزبانی بانویی کارآفرین از استان زنجان حضور یک متخصص کودکان در «ماه ترین» امروز بررسی قانون‌گذاری در حوزه زنان و خانواده در خط سوم امشب پویش «شکراً یمن» در نوسان شبکه دو ویژه برنامه افطار شبکه دو با مصطفی امامی مهمان ضامن آهو بررسی مشکلی رایج در بانوان در برنامه «ماه ترین» پاورقی، پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون در مورد فلسطین «بیا وسط» این هفته با محوریت ازدواج دانشجویی «ماه ترین» امروز با حضور یک کارشناس تغذیه حضور فیلمسازی نام آشنا در «مدار بسته» امشب «قصه های صندوق» در راه آنتن شبکه دو سیما درخشش «دورها آوایی است» در جشنواره بین المللی موسیقی فجر بررسی تاثیر بارداری بر پدران در برنامه «ماه ترین» «سورپرایز» در مدار بسته امشب حمایت کارفرما از کارمند باردار در «ماه ترین» امروز بررسی نقش مساجد در امر ازدواج در «بیا وسط» امروز جمعه ها با «آپوزیشن» در شبکه دو سیما ازدواج دانشجویی در برنامه «بیا وسط» فیلم‌های سینمایی شبکه دو از 22 تا 27 بهمن «خط سوم» و بررسی هیاهوی زیبایی آغاز پخش فصل جدید «باغ شادونه» همزمان با ولادت امام سجاد(ع) «ماه ترین» امروز با بررسی چالش های مادر و نوزاد بانویی کارآفرین از استان زنجان در «کار خونه» این هفته مهمانی ویژه «نَقل و نُقل» به مناسبت اعیاد شعبانیه

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها